Serwis kotłów CO – kiedy należy wezwać fachowców?

Zdarza się, iż fachowiec jest proszony o przysługę, dopiero gdy piec przestał działać. To duży błąd, gdyż wielu awariom można w porę zapobiec. Zwłaszcza że ciężkie awarie bez regularnego serwisowania  frustrują, gdyż pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie, np. kocioł odmawia grzania mieszkania akurat w największy mróz i w dniu wolnym od pracy serwisu. Można takim sytuacjom zapobiegać, poprzez sezonowe przeglądanie pieca. W porę odnajdywane najdrobniejsze usterki są z miejsca usuwane. Dzięki temu zapobiegnie się dużo poważniejszym awariom i droższym usługom serwisowym.

Kiedy potrzebny jest fachowiec do kotła co?

Aby cieszyć się bezawaryjną pracą pieca, należy korzystać z serwisu nie tylko wtedy, gdy zdarzy się awaria urządzenia. Ważne jest, by nastąpił przegląd systemu grzewczego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. Zanim rozpocznie się sezon grzewczy, fachowiec sprawdzi, czy piec klasy 5 ma sprawne wszystkie instalacje. Usunie ewentualne usterki, wymieni zużyte części i uruchomi piec, by sprawdzić, czy działa on bez zarzutu. Kiedy potrzebny jest fachowiec do kotła CO? Pytanie to jest o tyle tyle trudne, o ile występować może szereg problemów z piecem. Zwłaszcza w przypadku nieprzestrzegania zaleceń przekazanych przez producenta. Najczęściej można znaleźć je w instrukcji, która dołączona zostaje zawsze do nowego pieca 5 klasy.

Po sezonie grzewczym również sprawdzana jest sprawność wszystkich elementów, ale dochodzą jeszcze takie czynności jak czyszczenie:

 • komory konwekcyjnych kanałów,
 • komory paleniskowej,
 • rusztu automatycznego (w przypadku kotła z podajnikiem),
 • dysz, które napowietrzają komorę paleniska.

Czy użytkownik może sam uruchomić piec zaraz po jego zakupie?

Określone normy wymagają pierwszego uruchomienia pieca przez specjalistę, który w tym zakresie przejrzy wszystkie parametry kotłowni oraz pieca. Sprawdzi też, czy kocioł na ekogroszek został dobrze zainstalowany oraz uruchomi go. Z usług serwisu można skorzystać również, gdy kupiony piec wymaga podłączenia do wszystkich instalacji. Serwisant, gdy wszystko w systemie grzewczym będzie podłączone i prawidłowo działać, wyda dokument uprawniający użytkowanie pieca. Daje to gwarancję na bezpieczne użytkowanie pieca przez cały okres grzewczy.

Do czynności adaptacyjnych pieca 5 klasy co należą m.in.:

 1. sprawdzenie wentylacji i odprowadzania spalin
 2. sprawdzenie prawidłowego ustawienia kotła w pomieszczeniu
 3. podłączenie pieca klasy 5 do przewodu kominowego, instalacji centralnego ogrzewania oraz elektrycznej
 4. zabezpieczenie instalacji przed niskimi temperaturami otoczenia
 5. podłączenie wentylatora
 6. podłączenie automatyki itp.

Po tych czynnościach następuje pierwsze uruchomienie pieca. Gdy kocioł 5 klasy na ekogroszek działa bez zarzutu i wszystkie wymagane normy są spełnione, a użytkownik przeszkolony w obsłudze pieca, fachowiec wyda dokument zezwalający na używanie urządzenia grzewczego.

Co użytkownik może zrobić samodzielnie przy konserwacji pieca?

Użytkownik może sam dbać o czystość pieca wewnątrz i na zewnątrz przez cały czas, regularnie ścierając kurze (zwłaszcza z wyświetlacza) oraz wybierając popiół z popielnika, tudzież ewentualne  niespalone części, a także zbrylenia z komory palnikowej. Po sezonie grzewczym należy dokładnie wyczyścić komorę palnikową oraz wszystkie miejsca, do których jest bezpośredni dostęp. Resztę prac, do których nie da się dotrzeć, trzeba pozostawić fachowcom.

Konserwacja kotła po systemie grzewczym jest bardzo ważna, by nie dopuszczać do poważniejszych awarii w trakcie sezonu i poza nim. Zaniedbanie konserwacji (dotyczy to zarówno pieców na ekogroszek, jak i kotły pellet) skutkuje np. silnym przywarciem zanieczyszczeń do kotła, które i tak trzeba będzie usunąć przed kolejnym sezonem. Czysty piec będzie można w każdej chwili uruchomić, np. w trakcie zimnego lata lub wczesnych jesiennych chłodów.

Poza tym, gdy konserwacja i serwisowanie kotła nastąpi zaraz po sezonie grzewczym, w porę zostaną usunięte wszelkie drobne usterki. Gdy sezon grzewczy już się zaczyna, usuwanie takich szczegółów opóźni czas rozpoczęcia ogrzewania domu.

Kiedy piec co na ekogroszek może się popsuć?

Każdy kocioł centralnego ogrzewania ma 5 lat gwarancji. Przez ten czas powinien działać bez zarzutu. Może jednak dojść do awarii w trakcie trwania gwarancji. Wówczas naprawa kotła wykonana zostanie bezpłatnie w ramach karty gwarancyjnej. W przypadku, gdy uszkodzenie nastąpi z winy użytkownika, usługa będzie płatna.

Wszelkie usługi, które będą wykonywane po zakończonym okresie gwarancyjnym są płatne. Jednak jest możliwość przedłużenia karty gwarancyjnej na kolejne lata po gruntownym przeglądzie i wymianie ewentualnych nadwątlonych części.

Najczęstszą przyczyną awarii kotłów jest:

 • używanie innego typu paliwa niż piec klasy 5 wymaga,
 • wsypywanie nieodpowiedniej wielkości ekogroszku do podajnika,
 • używanie zbyt wilgotnego ekogroszku i nieoczyszczonego z kamieni oraz miału,
 • nieprawidłowa eksploatacja,
 • zużycie elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *