Objaśnienie parametrów technicznych

Aby wybrać nowy kocioł 5 klasy lub inny, należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak rodzaj paliwa, sprawność, układ spalania czy przestrzeń dostępną w domu i zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Jeśli chodzi o cenę, należy wziąć pod uwagę cenę zakupu, ale także koszty eksploatacji kotła. Bardziej wydajny kocioł (na przykład kocioł kondensacyjny) będzie wymagał większych nakładów finansowych w momencie zakupu, ale będzie się stopniowo zwracał w początkowych latach, a następnie będzie źródłem oszczędności. Jednak wybór samego kotła może być problematyczny ze względu na liczne oznaczenia, które są przyjęte w branży. Jak rozeznać się w parametrach i na jakie zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy poniżej.

Oto najważniejsze punkty, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru kotła.

Nominalna moc cieplna [kW] czyli wybierz odpowiedni poziom mocy

Jeśli musisz wymienić istniejący kocioł, bądź też poszukujesz zupełnie nowego modelu pierwszą kwestią, która powinna być dla Ciebie kluczowa jest nominalna moc kotła wyrażona w kW. Moc wyjściowa pieca jest mierzona w kW. Jest to wskaźnik mocy, jaką piec będzie wykorzystywał co godzinę. Dla przykładu piec o mocy 5 kW będzie dostarczał około 5 kW ciepła na godzinę. Wszystkie piece mogą dawać różne moce grzewcze w zależności od wielu czynników, w tym ilości zastosowanego paliwa, jego rodzaju czy rodzaju używanego paliwa i ciągu kominowego. Ocena wydajności każdego pieca zmienia się w zależności od ilości wytwarzanego ciepła. Zwykle producenci pieców testują dostarczane piece na rynek przy kilku różnych mocach kW, aby uzyskać najlepszą i optymalną ocenę wydajności. Dlatego też podane współczynniki sprawności odnoszą się tylko do znamionowej mocy wyjściowej. Jaka jest różnica między nominalną a maksymalną mocą wyjściową?

Zakres mocy kotła [kW]

Piece oferowane na rynku mają zarówno nominalną, jak i maksymalną moc cieplną. Kluczowe jest, aby pamiętać, iż nominalna moc wyjściowa to wartość znamionowa pieca wraz z odpowiednią oceną wydajności. Zakres mocy kotła prezentowany jest w naszym sklepie internetowym przy każdym dostępnym modelu, dzięki czemu z łatwością dobierzesz odpowiedni piec dla siebie.

Powierzchnia możliwa do ogrzania [m²]

Zastanawiasz się, jakiej jednostki czyli pieca będziesz potrzebować? Obliczenie podstawowych potrzeb grzewczych jest dość proste. Aby to zrobić, należy pomnożyć powierzchnię swojego domu przez zalecany współczynnik ogrzewania, aby uzyskać wymaganą moc wyjściową pieca.

Powierzchnia grzewcza [m²]

Termin powierzchni grzewczej odnosi się do powierzchni kotła. Im jest większa, tym gwarantuje większe możliwości ogrzania pomieszczeń o dużym metrażu. Powierzchnia grzewcza wiąże się bezpośrednio również z mocą nominalną kotła, tak więc należy wziąć pod uwagę również ten parametr.

Pojemność wodna [L]

Pojemność wodna wyrażana w litrach to ilość wody, którą pomieści kocioł. Im większa pojemność wodna kotła tym większe możliwości na odbieranie ciepła, które powstaje w wyniku spalania.

Maksymalne ciśnienie robocze [bar]

Maksymalne ciśnienie robocze to wskaźnik dotyczący najwyższej wartości ciśnienia w kotle. Wysokie ciśnienie maksymalne oznacza możliwość pracy kotła pod większym obciążeniem, co wpływa także na jego kondycję i częstotliwość prac konserwacyjnych.

5 klasa i EcoDesign

Chcąc jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ urządzeń grzewczych na nasze środowisko, organy odpowiedzialne za branżę stale wprowadzają nowe i często o wiele bardziej rygorystyczne od poprzednich wytyczne dotyczące poziomów wydajności i cząstek stałych. Głównymi obszarami, na których skupiają się dzisiejsze dyrektywy jeśli chodzi o ecodesign są zmniejszona emisja cząstek stałych, niższa emisja tlenku węgla i wyższy poziom wydajności.

Sprawność kotła [%]

BTU to oznaczenie, które pozwala obliczać ilość energii cieplnej, jaką dostarcza piec. Moc wyjściowa wyrażona w BTU nie jest tożsama ze sprawnością. Piec o mocy 100 000 BTU i sprawności 95% to piec, którego wydajność będzie wynosiła 95 000 BTU. Piec 100 000 BTU o sprawności 80% to 80 000 BTU mocy wyjściowej. Upewnij się, że w obliczeniach bierzesz pod uwagę wskaźniki wydajności.

Rodzaj paliwa

Kotły na różne rodzaje paliwa mogą różnić się wydajnością. Gospodarstwa domowe w Polsce korzystają z różnych rodzajów paliwa. Można wykorzystywać kotły gazowe, które zapewniają najwyższy poziom wydajności, kotły opalane olejem lub LPG czy kotły na biomasę. Przed wyborem pieca zaleca się zasięgnięcie porady specjalisty w celu jak dokonania jak najbardziej zadowalającej inwestycji. W tym celu zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *