Jaki piec do domu około 100m2? Jaki do większego?

Odpowiednie obliczenia matematyczne pomogą w ustaleniu, jaki kocioł na ekogroszek lub pellet należy wybrać, aby ogrzał on całą kubaturę domu. Jeżeli dom jest ocieplony, wystarczy niska moc pieca co 5 klasy, ale gdy budynek nie ma izolacji termicznej bądź do ogrzania jest jeszcze poddasze lub piętro, wówczas moc kotła diametralnie się zwiększa. Przed kupnem jakiegokolwiek pieca należy obliczyć powierzchnię do ogrzania, by wybrać odpowiedni kocioł. Poza tym piec z pewnością będzie ogrzewał nie tylko pomieszczenia, ale również wodę do kąpieli oraz zmywania naczyń itp.

Jak obliczyć, jaki kocioł na ekogroszek wystarczy do małego domu?

Do ustalenia mocy pieca do centralnego ogrzewania należy użyć wzoru, w którym uwzględnia się powierzchnię budynku pomnożoną przez wysokość pomieszczeń. Wynik ten mnoży się przez ustaloną moc 40 lub 48 W/m3.

Otrzymany iloczyn będzie mocą pieca na ekogroszek potrzebnego do ogrzania danego domu. Jeżeli dom jest ocieplony, do wzoru używa się mocy 40 W/m3, natomiast przy domu bez izolacji termicznej należy użyć 48 W/m3.

Dom o powierzchni 100 m2, którego wysokość pomieszczeń wynosi 2,2 m daje wynik 220 m3. Gdy budynek jest ocieplony, wynik ten należy pomnożyć przez 40 W/m3, co daje 8800 W (metry sześcienne pomijamy). Po zamienieniu watów na kilowaty, wskazana zostanie prawidłowa moc kotła. W tym przykładzie to będzie wartość 8,8 kW, jaką powinien mieć zastosowany w tym domu piec na ekogroszek z podajnikiem lub bez niego. Wybrany więc piec może mieć moc 8-9 kW.

Analogicznie należy postąpić, używając mocy 48 W/m3, gdy budynek jest nieocieplony. Wynik po wszystkich mnożeniach będzie zawierał iloczyn 10560 W. Po zaokrągleniu praz zamienieniu Watów na kiloWaty zostanie wskazana moc kotła co w przedziale 10-11 kW. Jeśli ktoś więc zastanawia się jak obliczyć, jaki kocioł na ekogroszek wystarczy do małego domu to jest to najlepsza i najbardziej miarodajna metoda. Można także posiłkować się kalkulatorami, które z łatwością można znaleźć na tematycznych portalach internetowych, bądź też skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie.

Jaka moc kotła na ekogroszek odpowiednia do dużego domu?

W przypadku domu większego, mającego ponad 100 metrów kwadratowych, używa się takich samych stosownych obliczeń, jak poprzednio. Jeżeli dom ma powierzchnię 150 m2, wysokość pomieszczeń 2,2 metry i jest on ocieplony, wówczas wynik wskaże moc pieca co z podajnikiem lub bez niego i będzie wynosić 13-14 kW. Gdy dom nie posiada izolacji termicznej należy zakupić piec ekogroszek o mocy 15-16 kW.

Przy budynku np. 300 m2 nieocieplonym moc kotła na ekogroszek musi mieć wartość 31-32 kW, natomiast ocieplony wymaga mniejszej mocy kotła 5 klasa, czyli 26-27 kW.

Jak to wygląda w obliczeniach?

  • Budynek ocieplony o powierzchni 150 i 300 m2:

150*2,2*40 W = 13200 W = 13,2 kW, w przybliżeniu 13 kW

300*2,2*40 W = 26400 W = 26,4 kW, w przybliżeniu 26 kW

  • Budynek nieocieplony o pow. 150 i 300 m2:

150*2,2*48 W = 15840 W = 15,84 kW, w przybliżeniu 16 kW

300*2,2*48 W = 31680 W = 31,68 kW, w przybliżeniu 32 kW

Czy piec na pellet musi mieć większą moc niż ten na ekogroszek?

Moc, jaką określa producent pieców przy gotowych kotłach na ekogroszek lub pellet, jest taka sama w obu przypadkach. Czyli piec na pellet i ekogroszek mają taką samą moc do takiej samej powierzchni domu. Różnić się będzie ilość użytego paliwa.

Gdy oblicza się moc kotła 5 klasy, warto wziąć pod uwagę także ilość osób mieszkających w danym domu. Jest to konieczne wówczas, gdy piec na pellet lub ekogroszek ma za zadanie ogrzać nie tylko pomieszczenia, ale także wodę użytkową.

Ostateczne obliczenia powinien dokonać fachowiec, którego należy poprosić o ich zweryfikowanie. Obecne kotły 5 klasy są bowiem w stanie ogrzać dany budynek mocą o wiele niższą, niż wychodzi w obliczeniach. Zwłaszcza jeżeli rzecz dotyczy nowo wybudowanego domu, który jest solidnie docieplony i naprawdę nikłe są straty ciepła.

Jest to ważne, ponieważ producent pieców zastrzega w instrukcji, iż nie odpowiada za awarie wynikłe ze złego doboru mocy pieca klasy 5. Awarie zdarzają się, gdy moc kotła jest za duża.

Jak zaradzić stratom ciepła w starych budynkach?

Można zmniejszyć moc grzewczą pieca co na pellet lub ekogroszek, jeżeli budynek zostanie docieplony i usunie się wszelkie rozszczelnienia, czyli należy:

  • wymienić nieszczelną stolarkę okienną lub ją uszczelnić,
  • zlikwidować szpary w drzwiach wyjściowych poprzez ich uszczelnienie lub wymianę na nowe,
  • ocieplić ściany i stropy oraz dach.

W przypadku ubiegania się o dotację do zakupu nowych kotłów z podajnikiem koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kotły klasy 5. Ważne- aby otrzymać dotację, nieszczelne okna muszą zostać wymienione. Nie wystarczy je uszczelnić, gdyż wówczas dotacja nie zostanie przyznana. To samo tyczy drzwi.

Warto dowiedzieć się, zanim rozpoczną się prace ocieplenia budynku, jakiej grubości izolacja termiczna zostanie uwzględniona przez komisję przyznająca dotacje. Bywa, iż np. 8 cm szerokości izolacja nie zostanie zakwalifikowana do przyznania dofinansowania, a dopiero warstwa 20-centymetrowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *