Jak ustawić piec na ekogroszek?

Ustawienie prawidłowo parametrów pieca klasy 5 zapobiega stratom w paliwie oraz uszkodzeniom kotła i zasobnika. Można uniknąć również niedogrzania, bądź przegrzania pomieszczeń mieszkalnych. Punktem wyjścia powinno być fabryczne ustawienie parametrów. Po kilku dniach można nieco zmodyfikować ustawienia, jeśli wyniknie taka potrzeba. Dużo zależy od rodzaju kotła, ekogroszku i prawidłowej obsługi sprzętu przez użytkownika.

Jak ustawić kotły centralnego ogrzewania w sezonie grzewczym?

Pierwsze ustawienie zawsze powinno się odbywać według wytycznych zapisanych w instrukcji obsługi pieca z podajnikiem, która winna być dołączona do sprzedawanego modelu przez producenta pieca. Warto skorzystać przy pierwszym ustawianiu parametrów z pomocy fachowca lub serwisanta.

Za każdym razem, gdy kończy się okres grzewczy, piec na ekogroszek winien być serwisowany. Wówczas będzie czas, by ewentualne uszkodzenia i wady sprzętu po zimowym użytkowaniu zostały usunięte. Przed rozpoczęciem sezonu opałowego warto sprawdzić kocioł co jeszcze raz, by mieć pewność, że będzie działał przez cały okres bezawaryjnie.

To ważne, by kocioł na ekogroszek w trakcie zimy nie zrobił niemiłej niespodzianki w postaci awarii. Przy pierwszym zimowym rozpalaniu pieca (lub już jesiennym) ustawić należy parametry fabryczne i obserwować wysokość wytwarzanej temperatury na grzejnikach, sposób spalania węgla w piecu klasy 5, wygląd popiołu i inne.

Kiedy zmodyfikować ustawione parametry przy kotle co?

Zmiana fabrycznych parametrów przy kotłach 5 klasa jest potrzebna wówczas, gdy podczas użytkowania kotła na ekogroszek:

  • dymi się z zasobnika,
  • rura podająca węgiel jest gorąca,
  • pojawiają się spieki lub niedopalony węgiel w popielniku,
  • ekogroszek pali się nierównomiernie,
  • ogień w palenisku pieca co 5 klasy jest zbyt silny lub zbyt słaby,
  • zbyt mała lub zbyt duża temperatura w pokojach mieszkalnych

Wyrównanie parametrów na kotle będzie zależne także od stanu ocieplenia budynku, jego powierzchni użytkowej, rodzaju (kaloryczności) ekogroszku. Ważny jest również stan czystości kanałów wewnętrznych pieca z podajnikiem, kanalików nawiewnych oraz zawartość popielnika, który nie może być przepełniony.

Jak dobierać paliwo do kotłów co z podajnikiem?

Do ogrzewania pomieszczeń podczas wczesnej jesieni i wiosny można używać ekogroszku o niskiej kaloryczności (23-25 k/J). Ekogroszek o wyższej kaloryczności warto zachować na zimę, gdy temperatura będzie spadać poniżej zera. Palenie zaś w kotle klasy 5 paliwem o bardzo wysokiej kaloryczności podczas dodatnich temperatur jest nieopłacalne.

Straty będą wynikać z tej przyczyny, iż węgiel do pieca centralnego ogrzewania nie będzie miał możliwości wypalić się na miałki popiół. Pozostaną w palenisku spieki i niedopalone grudki węgla. Wybieranie węgielków do ponownego wrzucenia ich do zasobnika okaże się czasochłonną pracą.

Istotną sprawą jest również wilgotność ekogroszku zakupionego do kotłów 5 klasa. Chodzi tu nie tylko o jakość ekogroszku, ale również o jego zawilgocenie z powodu opadów atmosferycznych i mgły, jeżeli składowany jest na zewnątrz. Przed użyciem ekogroszku należy go bezwzględnie przesuszyć. Dzięki temu zapobiegnie się korozji zasobnika, jak i komory paleniska.

Co jest przyczyną wydostawania się dymu przez szczeliny klapy zasobnika?

Jeżeli zdarzy się, iż zacznie wydostawać się dym z zasobnika, należy sprawdzić nadmuch. Zbyt silny nadmuch powietrza do komory spalania w piecu na ekogroszek prowadzi do tego, iż dym nie nadąża wylatywać przez otwór kominowy i cofa się do zasobnika kanałami podającymi ekogroszek.

Inną przyczyną może być ustawienie dmuchawy na zbyt długi okres dodawania powietrza do paleniska. W takim przypadku należy zmodyfikować czas nadmuchu na sterowniku przy kotle co.

Wydostawanie się dymu do kotłowni przez podajnik z pieca klasy 5 zdarzyć się może, gdy nie będzie zasobnik starannie domknięty. Automatycznie dym będzie zmieniał drogę wylotu. Zamiast do komina, to do kotłowni.

Jak częstotliwość podawania ekogroszku wpływa na jego spalanie?

Nieprawidłowo ustawiona częstotliwość podawania węgla do paleniska sprawi spiekanie się ekogroszku lub jego niedopalenie. Jeżeli spieki pojawią się w popielniku, to znak, że częstotliwość podawania jest zbyt mała. Należy ją podnieść i obserwować pracę kotła na ekogroszek. Trzeba zauważyć, przy którym parametrze popiół jest idealnym pyłem. Wówczas można uznać, iż parametry zostały ustawione prawidłowo.

Gdy w popielniku pieca klasy 5 będą pojawiać się niedopalone węgielki, również konieczne jest zmienienie parametrów częstotliwości podawania węgla. W tym przypadku należy częstotliwość powoli obniżać. Tutaj także konieczne jest zwrócenie uwagi na stan popiołu i zaprzestać modyfikacji parametrów, gdy ekogroszek spala się już do popiołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *