Co oznacza 5 klasa kotła?

Wszystkie kotły i piece do roku 2017 nie musiały przechodzić żadnych badań pod względem emisji zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery w procesie spalania paliwa. Można więc było kupować piece do ogrzewania swoich domów bez żadnych certyfikatów. Jednak już zimą 2017 roku wycofano z produkcji urządzenia grzewcze emitujące do atmosfery 400 mg/m3 zanieczyszczeń. Zatem nie można było już zaopatrywać się w piece niewiadomego pochodzenia.

Jakie to piece klasy od 1 do 5?

Piece klasy 1 i 2 to te, które spotykaliśmy w starych domach i kamienicach, zbudowane z cegły szamotowej oraz wszelkie żeliwne kozy i kuchnie na fajerwerki. Kotły górnego spalania należały do tych najniższych klas. Natomiast piec klasy 5, 4 i 3 był już zautomatyzowany i należały do nich następujące urządzenia grzewcze:

3 klasa – kotły zasypowe podajnikowe i niektóre górno- dolnego i dolnego zasypywania, wypuszczające do atmosfery około 150 mg/m3 zanieczyszczeń;

4 klasa – kotły na węgiel dolnego i podajnikowego zasypywania, dające około 60 mg/m3 zanieczyszczeń;

5 klasa – najwyższa, która obecnie jest obowiązkowa i jedyna dopuszczalna, emitująca w atmosferę mniej niż 40 mg/m3 zanieczyszczeń.

Od roku 2020 kotły 5 klasy muszą być objęte również ecodesignem. Wszystkie klasy od 1 do 4 są już niedopuszczalne.

Czy nadal można palić węglem, by ogrzać mieszkanie?

Obecnie stosuje się ekogroszek. Jest to rozdrobniony węgiel, uprzednio oddzielony od skały płonnej (kamieni i przerostów). Dzięki temu pozyskany ekogroszek ma wysoką kaloryczność o niskiej emisji zanieczyszczeń. Dla klienta indywidualnego, mającego kocioł 5 klasy na ekogroszek, produkt ten jest pakowany w mocnych workach foliowych 10 kg oraz 25 kg. Takie paczki stanowią dużą wygodę przy zasypywaniu podajnika przy piecu.

Kocioł klasy 5

Producenci pieców klasy 5 przestrzegają normy ecodesignu i dają na swoje wyroby certyfikaty. Dzięki temu bez problemu można palić rozdrobnionym węglem typu ekogroszek i ekoret (do kotłów retortowych). Zanim rozdrobniony węgiel trafi do klienta, jest on badany pod względem stopnia:

– wilgoci,

– popiołu,

– siarki,

– ciepła spalania,

– kaloryczności.

Oddzielany jest także od pyłu oraz miału. Dzięki temu do odbiorcy trafia czysty groszek węglowy. Ma on średnicę od 8 do 31,5 mm i jest sortowany, by w paczkach znalazł się jednolitej wielkości.

Jakie piece nadają się do ekogroszku, a jakie do pelletu?

Pellet jest paliwem w postaci granulatu, który powstaje poprzez sprasowanie pod wysokim ciśnieniem drzewnych:

– trocin,

– zrębków,

– wiórów.

Najczęściej do wyrobu pelletu jest wykorzystywany surowiec iglasty, ponieważ ma on w swym składzie dużo naturalnego spoiwa (ligniny), dlatego nie trzeba dokładać specjalnych klejów, by powstały sprasowane mocne cylindryczne granulki. Granulki pelletu mają zwykle 6-25 mm średnicy i kilku cm długości.

W zależności od tego, jaki rodzaj paliwa chcemy używać do ogrzania domu, musimy wybrać odpowiedni piec co na pellet albo ekogroszek. Kocioł jest przystosowany wyłącznie do jednego asortymentu surowca. Są jednak modele umożliwiające wykorzystanie różnych paliw.

Zalety kotłów 5 klasy

Kotły co 5 klasy z ekodesignem bez względu na rodzaj paliwa są w pełni zautomatyzowane. Nie trzeba w nich ręcznie rozpalać surowca w palenisku. Wystarczy wsypać paliwo do zasobnika, w przypadku kotła na pellet lub do podajnika, w piecu na ekogroszek. Przy sterowniku należy wybrać odpowiednie parametry i urządzenie samo pobiera paliwo. Z chwilą doprowadzenia nośnika grzewczego (wody) do odpowiedniej temperatury, automat zatrzyma proces palenia.

Jeśli chodzi o zajmowany obszar w kotłowni, to kocioł na pellet zabiera go mniej. Piec na ekogroszek ma zamontowany z boku podajnik paliwa, stąd zwiększają się jego gabaryty. Można oczywiście dołączyć dodatkowy podajnik ślimakowy do pieca pelletowego, by zmniejszyć częstotliwość własnoręcznego zasypywania zasobnika. Jednak w momencie zakupu stanowi on jednolitą całość obudowy urządzenia.

Piece 5 klasy na ekogroszek dają wyższą temperaturę grzewczą ze względu na wyższe oddawanie ciepła przez użyte do procesu spalania paliwo. W Polsce nie ma już ostrych zim, dlatego kocioł na pellet również z dużym powodzeniem ogrzeje mieszkanie.

Brak brudu w kotłowni to również duża zaleta urządzeń grzewczych 5 klasy z ekodesignem. Pomieszczenie przy obydwu rodzajach pieców zachowuje czystość, ponieważ zarówno pellet jak i ekogroszek są pakowane w worki, co pozwala na precyzyjne wsypanie surowca do zasobnika lub podajnika. Nic się nie pyli, jedynie trzeba wycierać z urządzeń zwykły kurz. Podłoga jest łatwa w utrzymaniu czystości poprzez regularne jej przemywanie zwykłymi domowymi środkami myjącymi.

Ekologia i normy emisji spalin kotłów CO

Kotły CO klasy 5 z ecodesignem to takie, które mają najniższą emisję zanieczyszczeń do atmosfery;

– tlenku węgla,

– substancji smolistych,

– pyłów.

W porównaniu z tradycyjnymi piecami starego typu emisja zanieczyszczeń jest zmniejszona o około 90%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *