Pellet, czy ekogroszek – jaki kocioł wybrać?

Czym różnią się między sobą piece na pellet i ekogroszek? Który kocioł wybrać? To jeden z pierwszych dylematów, który pojawia się u osób planujących kupno nowego pieca. Oba rodzaje paliw są przyjazne dla środowiska i spełniają wymagane ustawowo normy, jednak w niektórych aspektach nieznacznie się od siebie różnią. Jakich? Już odpowiadamy.

Na początku warto zapoznać się z krótką charakterystyką obu opałów. Ekogroszek produkowany jest z wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki (ok. 1%). Na rynku ekogroszek jest dostępny obecnie w granulatach o wymiarach 5-25 mm. Pellet uzyskiwany jest natomiast z biomasy. Z tego względu jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii. Pellet produkowany jest głównie odpadów drzewnych, łusek słonecznika, słomy oraz drewnianych trocin. Rozmiary granulek pelletu mają zwykle 6-8 mm.

Emisja zanieczyszczeń

Mimo, że oba rodzaje kotłów posiadają certyfikaty “5 klasy” i “EKODESIGN”, lepszy pod tym względem jest kocioł na pellet, który jest w 100% naturalnym paliwem. Podczas jego spalania nie wydobywają się żadne szkodliwe substancje. Co istotne, bilans emisji dwutlenku węgla podczas spalania biomasy jest zerowy. Spalanie pelletu wytwarza taką samą ilość dwutlenku węgla, co drzewo w okresie swojego wzrostu. Podczas spalania ekogroszku emisja dwutlenku węgla, pomimo zgodności z narzuconymi normami, jest nieco wyższa. Warto jednak zaznaczyć, że o ile jakość produkowanego ekogroszku jest obligatoryjnie normowana, o tyle producenci pelletu nie muszą stosować się do żadnych wytycznych.

Przechowywanie paliwa 

Zastanawiając się nad wyborem opału między ekogroszkiem, a pelletem warto przyjrzeć się sposobom ich magazynowania. Jest to o tyle istotne, gdyż złe przechowywanie może obniżyć kaloryczność paliwa. Producenci ekogroszku nie muszą stosować się do żadnych zasad magazynowania swojego produktu. W rezultacie po wydobyciu paliwo często czeka na zapakowanie na wolnej przestrzeni wystawione na działanie wilgoci i powietrza. Po dwóch miesiącach takiego swobodnego magazynowania ekogroszek może stracić nawet 25% swojej kaloryczności! Pellet z kolei wymaga od producentów przestrzegania ścisłych procedur pakowania – paliwo musi być umieszczone w szczelnych plastikowych workach. O zasadach prawidłowego składowania paliwa powinien pamiętać też użytkownik kotła. Jeśli chcemy, zachować wysoką wydajność i długą żywotność zakupionego paliwa (niezależnie czy jest to ekogroszek, czy pellet) powinniśmy składować je w zadaszonych i suchych pomieszczeniach.

Ilość i jakość wytwarzanego popiołu

Wbrew pozorom to dość istotna kwestia przy wyborze odpowiedniego kotła. Pozostałości po spaleniu pelletu (zawartość popiołu w pellecie wynosi zaledwie ok. 0,3%) można wykorzystać jako naturalny nawóz do roślin, gdyż zawiera wiele potasu, magnezu, wapnia, mikroelementów i odznacza się bakteriobójczym działaniem. Podczas spalania ekogroszku produkcja popiołu jest znacznie wyższa (zwartość popiołu w najlepszej jakości ekogroszku wynosi ok. 3%), na dodatek nie można go ponownie wykorzystać.

Czyszczenie kotła

Mniejsza ilość wytwarzanego przez pellet popiołu pozwala w lepszym utrzymaniu czystości kotła. Kocioł na pellet nie wymaga tak częstego czyszczenia jak kocioł na ekogroszek. Z tego względu również przeglądy kominiarskie mogą odbywać się znacznie rzadziej. W przypadku kotła na ekogroszek wizyty kominiarza powinniśmy spodziewać się raz na kwartał, jeśli chodzi o pellet, tylko raz w roku. W kotłowni opalanej pochodnym węgla utrzymanie czystości jest dość problematyczne. Pył węglowy łatwo osadza się na ścianach i podłożu pomieszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że wiele kotłów na ekogroszek wyposażonych jest w mechanizmy czyszczące wymiennik, które nie wymagają jego otwierania, dzięki czemu ograniczają ilość emitowanego pyłu. Co prawda, podczas ładowania pelletu również mogą pojawić się kłębki kurzu drzewnego, jednak w znacznie mniejszym stopniu. Warto nadmienić, że w kotłowni opalanej pelletem będzie unosił się delikatny, przyjemny zapach drzewny.

Cena

W tej kwestii wygrywa kocioł na ekogroszek. Zarówno paliwo, jak i sam piec są tańsze niż w przypadku pelletu. Jeszcze kilka late temu różnica między ceną ekogroszku i pelletu była dość spora. Obecnie, po podwyżkach cen węgla, są to kwoty dość porównywalne. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że ekogroszek cechuje wyższa kaloryczność – 24-26 MJ/kg (pellet -18-20 MJ/kg). Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że w trakcie spalania ekogroszku powstaje znacznie więcej popiołu (1t=150 kg popiołu, w przypadku pelletu 1t=5 kg), co sprawia, że musimy zużyć większą ilość opału. W rezultacie cenowy koszt grzania pelletem i ekogroszkiem jest bardzo podobny.

Obsługa klienta

Funkcjonalności kotłów na ekogroszek i pellet są bardzo do siebie podobne. Częstotliwość zmiany ustawień urządzenia uzależniona jest tak naprawdę od użytkownika i jakości stosowanego paliwa. Jeśli będziemy stosować wysokogatunkowy opał, nie będziemy musieli często zmieniać ustawień kotła. I to bez względu na to, czy użyjemy ekogroszku, czy pelletu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kotły na ekogroszek, jak już wspomnieliśmy, wymagają częstszego czyszczenia i wybierania większej ilości popiołu. Za łatwiejszą obsługą kotłów na pellet przemawia również to, że są w stanie rozpalić się samodzielnie. Kotły na ekogroszek, ze względu na wysoką temparaturę zapłonu wymagają od użytkownika nieco więcej czasu i zaangażowania.

2 w 1, czyli kocioł na pellet i ekogroszek

Jeśli nadal nie potrafą Państwo odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pellet, czy ekogroszek może warto pomyśleć o piecu hybrydowym, który posiada certyfikat klasy 5 i Ecodesign zarówno na ekogroszek, jak i na pellet. Taki kocioł charakteryzuje się wysoką sprawnością i efektywnością w spalaniu nie tylko ekogroszku i pelletu, ale również innych rodzajów opału m.in. miału i jego mieszanek oraz zbóż.

Ostateczne podjęcie decyzji zakupowej warto potwierdzić korzystając z opracowanego przez nas konfiguratora kotłów.