Wydajność i zużycie Ekogroszku w sezonie. Co musisz wiedzieć?

W zależności od sezonu można używać innego rodzaju ekogroszku. Inna wydajność robocza będzie wymagana przy podgrzaniu tylko wody do kąpieli w okresie letnim, inna podczas jesiennych i wiosennych chłodów, a inna w czasie zimy. W zależności od parametrów ekogroszku będzie się różnić jego cena. Najwyższej jakości będzie najdroższy, ale warty zakupienia na okres zimowy. Aby ekonomicznie wykorzystać każdy rodzaj ekogroszku, należy wziąć pod uwagę sezon i stan ocieplenia budynku oraz rodzaj pieca, jakim użytkownik dysponuje.

Czy warto kupić większy kocioł na ekogroszek do ogrzania domu niż to konieczne?

Gdy pada decyzja kupienia nowego pieca, wydaje się, iż nabycie kotła o silniejszej mocy niż to konieczne do ogrzania domu, jest słuszna. To bardzo mylne podejście do problemu, gdyż w ten sposób piec będzie produkował więcej ciepła, niż go potrzeba. Aby zapobiec przegrzaniu, nadmiar ciepła będzie wydalany poprzez komin. Natomiast zbyt mały może nie poradzić sobie z ogrzaniem wszystkich pomieszczeń. Dlatego należy dobrze przeanalizować wszystkie ważne parametry, by piec co na ekogroszek działał jak najbardziej ekonomicznie. Wydajność i zużycie Ekogroszku w sezonie jest niesamowicie ważną kwestią w szczególności dla osób, które zainteresowane są jak największą oszczędnością. Minimalny koszt ogrzewania przy zachowaniu wysokiej jakości instalacji możliwy jest dzięki wyborze odpowiedniego pieca 5 klasy.

Tylko prawidłowo dobrany kocioł, będzie spełniał warunki, do jakich został przystosowany przez wykonawcę. Aby ogrzać nowy dom o powierzchni 120 m2 z odpowiednim ociepleniem powinny wystarczyć 3 tony ekogroszku o wysokiej wydajności roboczej na całą zimę, przy dobrze funkcjonującym piecu. Gdy zima będzie łagodna, powinien zostać zapas paliwa na dalsze miesiące. Stary dom zapewne będzie potrzebował około 5 ton ekogroszku lub więcej w przypadku nieodpowiedniego pieca.

Czy kocioł 5 klasy na ekogroszek pali każdy rodzaj ekogroszku?

Każdy piec jest przystosowany do konkretnego paliwa. Nie grają tutaj roli stopnie wydajności roboczej ekogroszku, ale jego wielkość. Nie do każdego pieca będzie się nadawał ekogroszek o każdej średnicy. Należy zwrócić uwagę na informację producenta, który w instrukcji przedstawia, w jakich gabarytach piec ekogroszek może przyjmować. Zwłaszcza jeżeli dotyczy to pieców z automatycznymi podajnikami.

Kupowanie zbyt dużego węgla, zmusi użytkownika do rozdrobnienia go, a w takim wypadku nastąpią duże straty, gdyż do podajników nie należy wsypywać węglowego pyłu. Grozi to zapchaniem wlotu i awarią pieca. Różnorodne wielkości ekogroszku nadają się wyłącznie do pieców obsługiwanych ręcznie, czyli użytkownik ładuje bezpośrednio węgiel do komory spalania.

Spieki w węglu będą się tworzyć podczas jego palenia, jeżeli będzie on miał wartość RI powyżej zera. Im większa liczba przy tak oznakowanej wartości, tym więcej spieków, a tym samym uzyskana niższa temperatura grzewcza.

Czy jakość ekogroszku jest ważna?

Klasyfikacja ekogroszku jest ważna, gdyż od niej zależy wysokość kaloryczna tzw. robocza. Nie należy mylić tych wartości z wartościami analitycznymi, które mogłyby wprowadzić w błąd. Najwyższa klasa robocza ekogroszku to najekonomiczniejsze spalanie i najwyższy próg wytworzonego ciepła. Dzięki takiemu opałowi piec klasy 5 spali ekogroszek do popiołu w postaci pyłu. Nie pozostanie po spalonym ekogroszku żadnych stopów ani niedopalonych kawałków. Chociaż to drugie może się zdarzyć, gdy jest zbyt duży piec w stosunku do ilości ogrzewanych pomieszczeń.

Istotne przy paleniu ekogroszkiem jest jego wilgotność. Dobrze wysuszone bryłki paliwa węglowego są pakowane w grube foliowe worki. Ekogroszek kupowany luzem narażony jest na zawilgocenie pod wpływem warunków atmosferycznych. Ważne jest wówczas odpowiednie składowanie opału w miejscu suchym i przewiewnym. Mając piec na ekogroszek z podajnikiem to pewność ekonomicznego wykorzystania paliwa. Kotły te są w stanie obniżyć koszty eksploatacji nawet o 40% w porównaniu do pieców rusztowych (tradycyjnych) i odznaczają się znacznie większą sprawnością nawet o ponad 80%.

Co decyduje o ilości zużytego ekogroszku?

Za zużycie ilości opału odpowiada:

  • moc kotła,
  • sposób palenia,
  • parametry ekogroszku.

Konsultacja z fachowcem pomoże wybrać odpowiednie kotły 5 klasy, by działały prawidłowo bez przynoszenia strat. Taka rada to dobry sposób na uniknięcie błędów już na starcie. Do domu o powierzchni 120 m2 wybudowanym w latach 60. i nieocieplonym będzie trzeba zainstalować piec o dużej mocy. Natomiast w nowym domu z prawidłowym ociepleniem ścian i ze szczelnymi oknami, moc pieca będzie zdecydowanie niższa.

Im mniej ekogroszek po spaleniu pozostawia popiołu i spieków, tym, jest bardziej wydajny. Wówczas znacznie mniej trzeba go zużyć, by ogrzać dom do wymaganej temperatury. Im gorszej jakości, tym potrzeba go więcej, a ilość poprodukcyjnych odpadów jest dużo większa. Ekogroszek to nadal paliwo uważane za najbardziej efektywne, tanie i przede wszystkim szeroko dostępne, dzięki czemu producenci pieców w szczególności zwracają uwagę na implementowanie nowoczesnych technologii w swoich urządzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *