Wybieramy kocioł na pellet

Od stycznia 2020 roku zostały zaostrzone wymogi odnośnie do rodzajów kotłów do centralnego ogrzewania. Muszą one spełniać określone normy ecodesignu. Wybierając więc urządzenie do ogrzewania pomieszczeń, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, czy są one tzw. klasy 5. Oznacza to, iż muszą one być w pełni ekologiczne z niską podażą spalin do atmosfery.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kotła CO?

Jest wiele kotłów w sprzedaży i zwykle kierujemy się ich ceną, dopasowaną do zasobności naszego portfela. Nie zawsze jednak określona kwota za kocioł na pellet zapewni nam całkowity koszt w ogrzewaniu pomieszczeń. Bywa, że jednostkowa cena kotła jest niska, ale nie ma on np. wmontowanego zestawu hydraulicznego.

Zatem trzeba będzie takowy dokupić. Po dodaniu obu kwot okaże się, iż kompletny kocioł jest tańszy od tego poprzedniego, którego trzeba doposażyć w zestaw hydrauliczny. Porównując ceny wszystkich urządzeń, analizujemy czy kocioł 5 klasy na pellet jest wyposażony w zbiornik na pellet oraz kompletny zestaw hydrauliczny, składający się z elementów takich jak:

– nanometr wskazujący ciśnienie,

– pompa elektroniczna,

– naczynie przeponowe,

– automatyczny odpowietrznik,

– zawór bezpieczeństwa.

Przed zakupem warto zainteresować się także tematem możliwych dofinansowań czyli programów, które organizowane są przez poszczególne województwa. Zazwyczaj są to środki pozwalające ograniczenie kosztu inwestycji nawet o kilkadziesiąt procent, dlatego należy śledzić komunikaty na stronach internetowych danego województwa, do którego należymy.

Czy ważne jest, jakie kocioł CO ma zabezpieczenia?

Kotły 5 klasy są automatyczne. Same się rozpalają i wygaszają. Zadaniem użytkownika jest tylko włączenie przy wyświetlaczu konkretnych opcji. Szanujący się producent dostarcza wraz z urządzeniem pełną dokumentację:

– instrukcję montażu i obsługi,

– kartę gwarancyjna,

– wszystkie elementy potrzebne do podłączenia kotła.

Pomimo odpowiednich zaleceń producenta, może się zdarzyć, iż użytkownik przez nierozwagę doprowadzi do powstania wysokiego ciśnienia w komorze spalania przez nagromadzony gaz, co grozi wybuchem. Jeżeli są dodatkowe zabezpieczenia, można zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

Bardzo ważne jest, aby nie doszło do rozerwania pieca i pożaru. Kotły 5 klasy na pellet, które producent wyposażył w odpowiednie zabezpieczenia, będą mieć:

– specjalny zamek, który umożliwi bezpieczne rozprężenie ognia,

– sprężyny,

– gumowe tuleje.

Wszystkie te elementy w sytuacji wystąpienia zagrożenia umożliwiają powstanie szczelin, przez które nagromadzony gaz w komorze zostanie bezpiecznie uwolniony. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż chroni ono konstrukcję pieca, pozwalając na dalszą jego eksploatację. Bezpieczny będzie także sam operator pieca.

Ważnym zabezpieczeniem jest również presostat komina. W razie zablokowania odpływu spalin lub dopływu powietrza presostat natychmiast wyłącza kocioł i włącza alarm.

Istotny jest także zainstalowany wyłącznik przy głównych drzwiach (do palnika). Alarmuje urządzenie, że np. konstrukcja jest rozszczelniona (otwarta lub niedomknięta całkowicie). Dzięki temu następuje automatyczne zatrzymanie pracy kotła.

Im lepsza izolacja, tym większe wykorzystanie ciepła na ogrzanie pomieszczeń

Jeżeli kocioł 5 klasy ma odpowiednią izolację, możemy liczyć na nie wydostawanie się ciepła poprzez obudowę kotła. W ten sposób całe wyprodukowane ciepło zostanie przekazane do nośnika (wody). Wybierając zatem kocioł, zwróćmy uwagę na to, czy izolację mają:

– drzwi zewnętrzne (ochronne),

– boki kotła:

– górna pokrywa,

– drzwiczki do komory spalania.

Rodzaj wykorzystanej izolacji również ma duże znaczenie w szczelności kotła.

Niektóre kotły na pellet mają otwór na wylot spalin usytuowany u góry, inne u dołu. Zwykle te z wylotem u góry wypuszczają w atmosferę większą ilość ciepła, aniżeli te z dolnym. Ważne jest przyjrzenie się także średnicy takiego wylotu. Im mniejsza, tym pewność mniejszej utraty ciepła i większego wykorzystania go w obiegu zamkniętym.

Jak często należy uzupełniać pellet do podajnika?

Pellet do kotłów 5 klasy jest drobny. Ma postać granulek i pakowany jest w worki, dzięki temu łatwo jest paliwo dosypywać do zasobnika. Otwierany jest za pomocą pokrywy usytuowanej u góry w tylnej części pieca.

Przeważnie piec co na pellet do domu jednorodzinnego wykorzystuje pełny zasobnik w około 2-4 dni w zależności od potrzeby użytkownika. Jeżeli chcemy rzadziej zaglądać do kotłowni w celu dosypania pelletu, producent doposażyć może kocioł w nadstawkę. Nadstawka montowana jest na kotle w miejscu zasobnika. W ten sposób zwiększa się jego pojemność o dodatkowe 45 kg paliwa.

Jest jeszcze inna możliwość, a mianowicie doposażenie pieca w zewnętrzny zbiornik z podajnikiem ślimakowym o dowolnej pojemności. Warunkiem jest posiadanie w kotłowni miejsca przy piecu na dodatkowy sprzęt. Dzięki doposażeniu w nadstawkę lub zewnętrzny zbiornik ślimakowy piec klasy 5 może pracować znacznie dłużej bez naszej ingerencji w dokładanie pelletu. Jednak to nie zwalnia nas od regularnego czyszczenia takich elementów jak płomieniówek, popielnika i otworu rewizyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *