Walka ze smogiem z kotłami klasy 5!

Istniały czasy, gdy użytkownicy pieców, kominków lub mający kotły centralnego ogrzewania, wrzucali do nich wszystko, co tylko dawało ogień i związane z nim ciepło. Palono więc śmieci, stosowało się paliwo gorszej jakości, które było o wiele tańsze od dzisiejszego opału czy nawet buty, lakierowane i klejone kawałki starych mebli, plastikowe opakowania i tak naprawdę wszystko, co umożliwiało wygenerowanie pewnej oszczędności.

Emisja szkodliwych pyłów unoszących się znad komina była olbrzymia. Obrońcy świeżego powietrza zaczęli bić na alarm. Wprowadzono normy, określające, jakie paliwo może być dopuszczone do palenia w celu ogrzania budynków. Walka ze smogiem stała się jednocześnie o wiele bardziej skuteczna poprzez dostęp do nowoczesnych kotłów. Mając na uwadze możliwe dotacje, inwestycja stawała się jeszcze bardziej w zasięgu ręki.

Jaki kocioł wybrać, by spełniał unijne normy?

Obecnie zabronione jest utylizowanie śmieci i innych wytwarzających ciężki smog rzeczy w domowych urządzeniach grzewczych. Zabronione jest także palenie śmieci w otwartych ogniskach w przydomowym ogródku. W piecu starego typu można palić węglem i drewnem oraz trocinami drzewnymi nawet naprzemiennie.

W przypadku wymiany kotła co na nowy należy poszukać takie urządzenie, które spełnia unijne normy określające dopuszczającą ilość spalin emitowanych w atmosferę. Wszystkie kotły 5 klasy zostały tak skonstruowane, aby stężenie szkodliwych substancji w wyniku procesu spalania, było jak najniższe. Każdy piec przeznaczony jest wyłącznie do jednego rodzaju paliwa.

Jeżeli zainstalowany był piec co na pellet, należy palić w nim wyłącznie pelletem. Użycie innego paliwa (np. ekogroszku) nie spełni wymaganych norm. Grozi to także zepsuciem urządzenia. Inaczej bowiem producent pieców konstruuje kocioł na pellet, a inaczej ten do ekogroszku. Dopuszczone są obydwa typy pieców do użytkowania, jeżeli mają certyfikat z ekodesignem i 5 klasą.

Piece ekogroszek i pellet, w których można palić zarówno jednym, jak i drugim paliwem, mają do tego celu dodatkowy ruszt. Jednak to już nie są piece, które zostaną dofinansowane przez instytucje zajmujące się przyznawaniem dotacji na zakup pieca klasy 5.

Jaki kocioł na pellet wstawić do swojego domu?

Wybór pieców co 5 klasy jest ogromny. Każdy piec do centralnego ogrzewania na pellet z certyfikatem obowiązującej normy emisji spalin nadaje się do użytku. Należy zwrócić uwagę na to, czy piec co na pellet ma wszystko zautomatyzowane. Im mniej pracy użytkownik wkłada w obsługę pieca, tym będzie wygodniejszy.

Warto mieć piec z podajnikiem, dzięki czemu kocioł w inteligentny sposób sam będzie dozował ilość pelletu. Będzie go doprowadzał w takiej ilości i częstotliwości, by utrzymać żądaną temperaturę. Podajnik zadba także o rozpalenie ognia w komorze, a także w trakcie pracy będzie wymiatać popiół z paleniska prosto do pojemnika na popiół.

Zadaniem użytkownika pieca co z podajnikiem jest tylko opróżnianie popielnika i dbanie o konserwację całego urządzenia oraz pilnowanie ustawień komputera. Konserwację należy przeprowadzać po sezonie grzewczym i przed jego rozpoczęciem. Uniknie się wówczas nieprzewidzianych awarii w trakcie pracy kotła, gdy np. za oknem będą panować najzimniejsze dni w roku. Każdy kocioł 5 klasy zakupiony od roku 2020, powinien spełniać wszystkie najbardziej zaostrzone przepisy.

Jaki kocioł na ekogroszek nie sprawdzi się po 2027 roku?

Na wymianę starych pieców poniżej 5 klasy jest czas do roku 2027. Po tym czasie nie wolno mieć żadnego pieca, niespełniającego ecodesignu i normy PN-EN 303-5:2012. Chodzi o to, aby emisja niżej wymienionych substancji odbywała się w jak najniższym, określonym przez normę, stopniu:

  • tlenku węgla,
  • tlenku azotu,
  • organicznych związków gazowych,
  • cząstek stałych

Norma określa konkretne parametry. Jakie to mają być liczby w mg/m3, odnoszące się bezpośrednio do wymienionych wyżej zanieczyszczeń. Wzięto pod uwagę kotły co z podajnikiem automatycznym oraz ręcznym, gdzie przy tym pierwszym typie pieca tlenku węgla może wydostawać się do atmosfery w granicy do 500 mg/m3, a przy tym drugim 700 mg/m3.

Związków gazowych może być w dymie tylko 20 mg/m3 przy kotłach klasa 5 z podajnikiem, a bez podajnika 30 mg/m3. Rozpatrując dalej, cząsteczek stałych piece do centralnego ogrzewania z podajnikiem mogą emitować do atmosfery do 40 mg/m3, z ręcznym zaś do 60 mg/m3.

Od roku 2020 wszedł zakaz sprzedaży pieców i kotłów generujących szkodliwy dym, ale po 2027 już w żadnym domostwie nie będzie mógł taki piec istnieć i będzie musiał zostać zlikwidowany.

Tylko piec na pellet i ekogroszek klasy 5 zostają na rynku

Aby żyć zgodnie z prawem, przy zakupie kotła na ekogroszek lub pellet, należy zwrócić uwagę, czy producent pieców faktycznie dał do sprzedaży kocioł 5 klasy na ekogroszek bądź pellet. To ważne, by podczas odbioru zamontowanego pieca nie okazało się, iż komisja nie dopuści do użytkowania pieca na ekogroszek z podajnikiem, jeżeli nie będzie miał odpowiednich informacji na kopule pieca lub w jego instrukcji.

Obowiązkiem każdego producenta jest wycofanie ze sprzedaży wszystkich kotłów, niespełniających norm klasy 5. Piece klasy 5 z ekodesignem są w pełni zautomatyzowane, ekologiczne oraz ekonomiczne. Wszystko to daje bezpieczeństwo użytkownika, zmniejsza koszty eksploatacji oraz zmniejsza zanieczyszczenie powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *