Piec, a kocioł – jaka jest różnica?

Potocznie określenie piec i kocioł używa się wymiennie. W fachowym nazewnictwie natomiast te dwa terminy oznaczają zupełnie inny rodzaj sprzętu do ogrzewania domu. Rzecz w tym, iż definicja przedstawia piec jako urządzenie ogrzewające tylko to pomieszczenie, w którym się ono znajduje. Kocioł zaś stoi w kotłowni. Ma podłączone różne dodatkowe akcesoria, za których pomocą wytworzone przez kocioł ciepło jest rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń jednego budynku mieszkalnego lub zakładu pracy bądź jak to jest w przypadku kotłowni miejskiej – do wielu budynków itp.

Jaki to piec z podajnikiem?

Mimo konkretnych definicji mowa potoczna mocno już się zakorzeniła. Gdy ktoś powie, iż jego dom ogrzewany jest przez piec co z podajnikiem, ma na myśli kocioł na ekogroszek lub pellet z podajnikiem. Kocioł ustawiony w piwnicy lub kotłowni, ogrzewa wodę, która rurami dopływa do kaloryferów, znajdujących się w każdym pomieszczeniu domu. Jeżeli jednak ktoś przekaże nam wiadomość, iż ogrzewa pokój piecem i nie doda do tego żadnego dodatkowego określenia, z pewnością wywnioskujemy, iż chodzi tu o zwykły lub unowocześniony piec albo wiekowy piec kaflowy. Znaczeń w takiej sytuacji może być kilka. Wszystkie wątpliwości jednak zostaną rozwiane w momencie kiedy doprecyzujemy:

 • piec co 5 klasy, zawsze będzie chodziło o kocioł klasa 5
 • piece do centralnego ogrzewania – chodzi o kotły co itd.

Typy urządzeń grzewczych:

 • kotły,
 • piece,
 • kominki.

Jaki kocioł na pellet wybrać, by dobrze nam służył?

Obecne kotły centralnego ogrzewania potrzebują o wiele mniej mocy niż te z 4 i niższą klasą. Są więc bardziej ekonomiczne. Oszczędzają prąd, zużywają mniej paliwa oraz dzięki wysokiej technologii wypuszczają bardzo mało zanieczyszczeń do atmosfery. Kupują piec co na pellet, ogrzejemy swój dom bez żadnych przeszkód. Ważne, by wybierać kotły z podajnikiem. Dzięki temu podawanie pelletu do komory spalania będzie automatyczne. Podajnik w kotle pellet, czy ekogroszek ma także za zadanie wymiatanie popiołu z paleniska do zbiornika na popiół. Jeszcze kilka lat temu do domku jednorodzinnego potrzebne były kotły co z podajnikiem o mocy 20-25 kW. Nowoczesne domy z izolacją wykonaną według norm europejskich pozwalają na zakup kotłów 5 klasa o niskiej mocy. Dla przykładu do nowoczesnego domu o powierzchni 150-180 m2 wystarczy piec klasy 5 o mocy tylko 15 kW.

Jaki kocioł na ekogroszek wypuszcza w atmosferę najmniej spalin?

Wszystkie kotły na ekogroszek znajdujące się w sklepach powinny być już klasy 5 z ekodesignem. Wypuszczają one w atmosferę zredukowaną ilość smolistych substancji. Najbardziej ekologiczny kocioł 5 klasy na ekogroszek to ten, który ma otwór kominowy w dolnej części pieca. Dzięki temu spaliny krążą w urządzeniu grzewczym dłużej. Oddają w ten sposób jeszcze więcej ciepła do systemu rozprowadzającego ciepło po pomieszczeniach. Dochodzi również do zminimalizowania szkodliwych substancji w poprodukcyjnym dymie. Podwójny obieg spalin w piecu na ekogroszek z podajnikiem lub bez niego jest nie tylko najbardziej ekologiczny, ale także ekonomiczny. Kocioł zużyje mniej ekogroszku w trakcie sezonu grzewczego niż taki, który ma dyszę usytuowaną w górnej części pieca co.

Jaki czas ma użytkownik na wymianę pieca starego typu na kocioł klasy 5?

Walka ze smogiem trwa od wielu lat. Przepisy europejskie coraz bardziej zaostrzają normy emisji szkodliwych substancji. Dotyczy to nie tylko spalin z kotłów i pieców, ale także z poruszających się po drogach samochodów itp. Już od roku 2020 producent pieców sprzedaje użytkownikom piec ekogroszek najwyższej klasy.

Osoba, która ma w swoim domu kocioł starszej generacji, nadal może go używać. Obowiązkowa wymiana kotłów klasy 3 i 4 jest przewidziana na rok 2027 i jest to data ostateczna. Przy braku wymiany starego kotła na piec 5 klasa po tym czasie będą z pewnością nałożone na użytkownika wysokie kary. Przy czym, jeżeli niesprawny piec niższej klasy wymaga natychmiastowej wymiany, należy zakupić już piec z grupy kotłów 5 klasy.

Jeżeli wymiana kotła planowana jest na obecny rok, nie można kupić kotła niższej klasy niż obowiązująca norma (PN-EN 303-5:2012). Należy więc wybrać taki piec na pellet i ekogroszek, który ma wymagający ekodesign i spełnia wszystkie europejskie wymagania.

Klasyfikacja urządzeń grzewczych pod względem użytego paliwa:

 • na ekogroszek
 • na pellet
 • na biomasę
 • na prąd
 • na olej
 • na gaz.

Jaki kocioł, gdy mamy do dyspozycji podłączenie do gazu?

Kocioł na pellet, ekogroszek lub biomasę bądź olej można zamontować wówczas, gdy brak jest podciągniętej linii gazowej w uliczce. W przeciwnym wypadku użytkownik musi zdecydować się na piec na gaz lub prąd (wymóg odgórny). Jak więc widać posiadanie nowoczesnego pieca nie jest wcale tak dużym wyzwaniem i przede wszystkim nie wymaga sporej zasobności portfela. Dziś można oczekiwać bardzo atrakcyjnych warunków finansowania, dotacji oraz możliwości dobrania pieca pod własne zapotrzebowanie, cóż całą pewnością jest kluczowe przy podejmowaniu tak istotnej decyzji o zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *