Noworoczne zmiany? Postaw na ekologiczne spalanie!

Planując wymianę kotła w kolejnym roku należy wziąć pod uwagę jego efektywność energetyczną, aby móc obniżyć całkowity koszt ogrzewania domu. Kolejną zaletą jest naturalnie dbanie o środowisko i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W tym artykule wyjaśniamy dlaczego te rozważania powinny być dla Ciebie kluczowe podczas instalacji nowego kotła.

Dlaczego warto wymienić kocioł na nowy?

Wśród licznych źródeł zanieczyszczeń znajdują się tradycyjne systemy grzewcze, które w dalszym ciągu można uświadczyć w wielu gospodarstwach domowych. W ciągu ostatnich kilku lat świadomość potrzeby wykorzystywania kotłów bardziej ekologicznych stała się rzeczywistością. Wiadomo, że w tradycyjnych kotłach dochodzi do niebezpiecznych wycieków tlenku węgla, co może prowadzić do zatrucia. Zanieczyszczenie powietrza gazami emitowanymi przez starsze modele kotłów zależy od paliwa używanego do produkcji ciepła. Paliwa kopalne zawsze napędzały systemy grzewcze i jest to jeden z głównych czynników powodujących zanieczyszczenie powietrza.

Pomimo, że wiele kotłów opiera się na paliwach kopalnych, obecnie wiele osób wybiera coraz bardziej ekologiczne rozwiązania grzewcze, które są bardziej energooszczędne. Mając na uwadze możliwości ograniczenia ceny korzystając z różnych dofinansowań i dotacji, wymiana kotła w kolejnym roku wydaje się być łatwiejsza niż można było się spodziewać.

Nowy kocioł to większe oszczędności w gospodarstwie

Rachunki za media wydają się zwykle dość wysokie po długich miesiącach zimowych. Nieefektywny kocioł jest głównym powodem tak wysokich rachunków, dlatego kluczowe jest zastanowienie się nad jego wymianą. Zastąpienie starej instalacji systemem ekologicznym może być kosztowne w instalacji, ale w dłuższej perspektywie jest tańsze w eksploatacji. W ten sposób przyjazny dla środowiska kocioł będzie idealny do zmniejszania śladu węglowego i generowania oszczędności.

Zalety kotłów Eco są powszechnie znane. Obejmują one przede wszystkim takie kwestie jak:

– zmniejszona emisja
Kotły ekologiczne są zaprojektowane w sposób, który chroni zarówno użytkownika, jak i środowisko.

– wysoka energooszczędność
Najnowocześniejsza technologia produkcji ekologicznych kotłów pomaga zmniejszyć straty ciepła i poprawić jego wymianę. Elementy sterujące kotłem, takie jak termostatyczne zawory grzejnikowe, mogą skuteczniej regulować temperaturę w pomieszczeniu.

– oszczędność kosztów paliwa
Ekologiczne kotły zużywają mniej paliwa przy tej samej ilości pracy. Dzięki wysokiej klasie energetycznej z pewnością osiągniesz znaczące oszczędności w dłuższej perspektywie czasu.

– inteligentny projekt i innowacje
Zaawansowana konstrukcja i inżynieria umożliwiają dzisiaj produkcję mniejszych kotłów, które zajmują mniejszą przestrzeń. Są jednocześnie łatwiejsze w instalacji, a także mniej hałaśliwe w obsłudze.

Rodzaje kotłów ekologicznych

Istnieją dwa główne typy kotłów ekologicznych – kotły na biomasę i kotły kondensacyjne. Zostały zaprojektowane, aby pomóc zmniejszyć ślad węglowy i poprawić efektywność energetyczną kotła.

Kotły Eko biomasowe działają wykorzystując spalanie drewna oraz innych odnawialnych materiałów organicznych. W przeciwieństwie do starszych pieców i kominków opalanych drewnem, nowoczesne piece na biomasę są bardziej wydajne w ogrzewaniu wody. Automatyczne kotły na biomasę mogą również kontrolować ilość powietrza i paliwa potrzebnego do produkcji ciepła. W przypadku takiej inwestycji kluczowe będzie zaaranżowanie większej przestrzeni do przechowywania kotła wraz z drewnem opałowym, które będzie stanowiło paliwo.

Kotły kondensacyjne Eco stanowią zdecydowaną większość spotykanych dzisiaj kotłów w gospodarstwach domowych. Kotły kondensacyjne o wysokiej klasie energetycznej są bardziej zaawansowane i wydajniejsze w porównaniu z tradycyjnymi, starymi kotłami. Inteligentnie odzyskują ciepło, które zostałoby zmarnowane w przypadku działania starych modeli kotłów. Kocioł kondensacyjny można zasilać gazem lub olejem. Kotły są dostępne w różnych rozmiarach i są wystarczająco kompaktowe, aby zmieścić się w różnych miejscach, nawet w mniejszych piwnicach czy specjalnie dedykowanych pomieszczeniach na tego rodzaju instalacje grzewcze. Wymagają również minimalnej konserwacji. W rezultacie wielu właścicieli domów przechodzi na kotły kondensacyjne ze względu na ich praktyczność.

Kotły ekologiczne, które sprawdzą się w Twoim gospodarstwie

Kocioł na ekogroszek oraz kotły na pellet są najpopularniejszymi typami i są popularne do zasilania zarówno centralnego ogrzewania, jak i ciepłej wody z jednej jednostki. Nie potrzebują oddzielnego zasobnika ciepłej wody ani cysterny na zimną wodę, dzięki czemu zajmują mniej miejsca niż kotły tylko ogrzewające. Główną wadą jest zwłoka czasowa pomiędzy odkręceniem kranu a uzyskaniem ciepłej wody oraz ograniczone natężenie przepływu. Ten kocioł najlepiej nadaje się do większych domów.

Wybór odpowiedniego czasu na wymianę kotła jest ważny nie tylko dla przyszłych oszczędności energii, ale także dla bardziej ekologicznego i czystego środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *