Na jakie Kotły warto postawić w 2021 roku?

2021 rok to rok kontynuacji eko trendów jeśli chodzi o środowisko. Dbałość o środowisko można rozpocząć już od siebie, usprawniając obecny system ogrzewania, bądź całkowicie go wymieniając na najpopularniejsze modele kotłów dostępnych na rynku. Podpowiadamy, jakie kotły będą cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w 2021 roku.

Kocioł eko – co to oznacza?

Termin “eko” oznacza przyjazny dla środowiska, jednak w odniesieniu do kotłów i ogrzewania ogólnie nie jest to wcale jednoznaczne. Niektóre systemy grzewcze są bardziej ekologiczne niż inne. Kotły ekologiczne mają na celu naprawę problemów występujących w poprzednich modelach, które nie zostały zaprojektowane mając na uwadze dbałość o środowisko. Tradycyjne systemy grzewcze mają dwa zbiorniki. Przyjazne dla środowiska modele kotłów są zaprojektowane tak, aby zintegrować je w jednym zbiorniku lub utrzymywać oddzielny zasobnik możliwie najbliżej systemu grzewczego. To nie tylko zmniejsza ryzyko zamarznięcia rur, ale także ułatwia ich instalację.

Zazwyczaj czynniki, na które zwraca się uwagę określając czy kocioł jest eko to między innymi:

1. Efektywność energetyczna
Zdolność do wytwarzania ciepła przy jak najmniejszej stracie energii. Im więcej energii cieplnej trafia do wody i im mniej energii trafia do przewodu spalinowego, tym kocioł jest bardziej ekologiczny. Efektywność energetyczna oznacza również, że kocioł wymaga mniej paliwa, aby uzyskać pełną moc, ponieważ nie marnuje się tak dużo ciepła.

2. Ilość zanieczyszczeń wydostających się do atmosfery
Paliwo jest spalane w celu wytworzenia ciepła do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje. Kotły, które są oceniane pod kątem niskiej emisji CO2 są uważane za bardziej ekologiczne, ponieważ emitują mniej gazów cieplarnianych do powietrza.

3. Neutralność węglowa
Termin odnosi się nie tyle do „czystej” energii, ile do tego czy kocioł nie emituje do powietrza więcej węgla niż pobiera. Przykładowo kotły na biomasę są uważane za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla ponieważ pellet, który używają pochłania taką samą ilość węgla jak ilość węgla wysyłana do powietrza.

4. Rodzaj paliwa możliwego do zastosowania
Wiele kotłów niskoemisyjnych nadal działa wykorzystując źródła paliw takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, których powstanie trwa miliony lat i nie można ich uzupełnić po użyciu. W skrócie, nie są to źródła odnawialne. Energia odnawialna to energia, której nie można skutecznie wyczerpać lub która jest stale odnawiana. Większość kotłów dostępnych na rynku nadal działa na paliwach kopalnych, ponieważ mimo technologii rozwijającej się w niesamowitym tempie nadal nie opracowano efektywnych sposobów wykorzystanie energii odnawialnej. W poszukiwaniu eko kotła warto zwrócić uwagę na kotły kondensacyjne, które odzyskują część ciepła odpadowego, skutecznie odnawiając część zużywanej energii.

Dlaczego warto wymienić kocioł w 2021 roku?

Starsze systemy grzewcze zaprojektowano z dwoma zasobnikami wody: jednym dużym zbiornikiem do przechowywania zimnej wody i jednym do zatrzymywania podgrzanej wody. Nie tylko potrzeba większej ilości energii, aby podgrzać wodę, ale również wiele energii jest marnowane podczas transportu wody z jednego zbiornika do drugiego. Ma to również spore znaczenie jeśli chodzi o koszt eksploatacji urządzenia. Co więcej, starsze kotły zwykle znajdują się w starszych gospodarstwach, które są z natury nieefektywne energetycznie – od materiałów konstrukcyjnych po brak izolacji i konstrukcje z wysokimi sufitami. W konsekwencji kotły w tych domach będą musiały pracować przez dłuższy czas z wyższą temperaturę, co jeszcze bardziej zwiększy rachunki. Dlatego warto mieć na uwadze, iż nawet w starszych domach kocioł eko może nie wykazywać pełnej efektywności. Nadal jednak będzie to o wiele skuteczniejsze rozwiązanie od kotła o niższej sprawności energetycznej.

Kotły CO 5 klasy z podajnikiem to doskonały pomysł na inwestycję w 2021 roku. Kotły 5 klasy to urządzenia w pełni ekologiczne i oszczędne jeśli chodzi o użytkowania. Odznaczają się niską emisją zanieczyszczeń i możliwością pełnego zautomatyzowania i łatwości obsługi poprzez dołączony sterownik. Kotły CO spełniają obowiązujące normy PN-EN 303-5:2012, a także wymogi do projektu ECODESIGN. Wybierając kotły CO z naszego sklepu internetowego możesz starać się także o dofinansowanie. Kotły w naszym asortymencie zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Kotły na pellet to kolejna propozycja świetnej inwestycji we własne gospodarstwo domowe, bądź w firmę. Kotły na pellet w ofercie naszego sklepu internetowego to kilkanaście nowoczesnych i innowacyjnych propozycji, które są godne uwagi w 2021 roku. To niezwykle funkcjonalne urządzenia, które dedykowane są do różnych przestrzeni. Kocioł na pellet 5 klasy można z powodzeniem zastosować w domach jednorodzinnych, jak i większych gospodarstwach piętrowych. Kotły CO wykorzystywane mogą być również w firmach ze względu na dużą wydajność i wysoką sprawność. Kotły CO 5 wykorzystują paliwo jakim jest pellet i agropellet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *