Na co wymienić stary kocioł?

Stare kotły centralnego ogrzewania muszą być wymienione na piece 5 klasy jak najszybciej. Muszą bowiem spełniać normy zgodne z programem “Czyste powietrze”. Nakłada to na każdego użytkownika pieca co o niższej klasie na jego wymianę w narzuconych przez program latach. Możliwości wyboru kotłów jest sporo dzięki różnorodności używanych paliw. Jednak są przepisy, które wymuszają na mieszkańców domów jednorodzinnych do zainstalowania urządzeń grzewczych na konkretne paliwo.

Jaki piec co 5 klasy może zostać zainstalowany w prywatnym domu?

Jeżeli w uliczce podciągnięty jest rurociąg z gazem, możliwości jest niewiele. Tylko piec gazowy lub elektryczny i fotowoltaika wchodzą w rachubę. Jeśli natomiast brak instalacji gazowej pole manewru rozszerza się. Dowolność wyboru pozwala użytkownikowi wymienić stary piec centralnego ogrzewania na nowy według własnych upodobań i przekonań.

Możliwość zainstalowania pieca 5 klasy na wybrane paliwo pozwala na zakup urządzenia grzewczego w pełni wystarczającego do danej posesji. W koszty należy jednak dodać (podczas wymiany starego pieca na kocioł klasy 5) ewentualną modernizację komina. Uwarunkowane to będzie wyborem pieca na ekogroszek lub pellet.

Jak zmodernizować komin dla pieca na ekogroszek i pellet?

Piątej klasy kotły ekogroszek potrzebują komina z wkładem ceramicznym, odpornym na erozję powstałego podczas spalania gazu siarkowego. Dzieje się tak, gdy dochodzi do kondensacji spalin z wilgocią. Ceramiczny wkład komina to w rezultacie bardzo uniwersalny przewód odprowadzający spaliny. Solidny komin wystarczy na wiele lat użytkowania pieca co. Mając ceramiczny wylot odpływu spalin, można instalować zarówno piec na ekogroszek, jak i pellet.

Komin dla pieca z podajnikiem na pellet może być z wkładem stalowym. Modernizacja komina z wkładem stalowym jest mniej kosztowna od komina z wkładem ceramicznym. Niemniej wówczas może być zainstalowany wyłącznie kocioł na pellet lub gazowy. Spaliny z drewna i z gazu ziemnego wolne są od produktu ubocznego, czyli gazu siarkowego, który powstaje w wyniku palenia węglem.

Piece na pellet i ekogroszek a modernizacja instalacji grzewczej

Jeśli chodzi o pompę ciepła- bezwzględnie konieczne jest wymienienie całej instalacji grzewczej. Wszystkie rurki i kaloryfery muszą być nowe. W innym wypadku trzeba będzie się liczyć z bardzo szybką awarią pompy. W przypadku kotłów na ekogroszek i pellet klasy 5 instalacja grzewcza może pozostać nieruszona. Pod warunkiem, że nie ma przecieków. Wówczas przeciekające rurki czy żeberka w kaloryferach będzie trzeba wymienić.

Piece centralnego ogrzewania nowej generacji, czyli klasy 5 będą pracować przy starej instalacji grzewczej prawidłowo bez przykrych niespodzianek. Użytkownik unika w ten sposób zbędnych kosztów. Zarówno piec z podajnikiem na ekogroszek, jak i pellet skutecznie poprowadzą ciepłą wodę do grzejników we wszystkich pomieszczeniach.

Jaki kocioł wybrać do nieocieplonego domu?

Planowanie zakupu kotła klasy 5 do domu bez solidnego ocieplenia to bardzo nieekonomiczna inwestycja. Trzeba bowiem zakupić piec o silniejszej mocy, a za tym idą dodatkowe koszty corocznie ponoszone, jeśli chodzi o ilość zużycia opału. Poza tym komisja zajmująca się przyznawaniem dopłat (WFOŚiGW) z miejsca odrzuci wniosek o dotację pomimo pieca 5 klasy.

Drugim powodem, który odrzuca pomysł inwestycji w piec co do domu bez ocieplenia, jest fakt, iż może zaistnieć za jakiś czas potrzeba ocieplenia domu. Wówczas użytkownik będzie zmuszony kocioł co o dużej mocy wymienić na piec o mniejszej mocy, gdyż ten pierwszy stanie się podwójnie nieekonomiczny.

To prawda, że kocioł centralnego ogrzewania o dużej mocy dobrze radzi sobie przy nieocieplonych domach. Po ociepleniu budynku przyniesie jednak spore straty. Dzieje się tak dlatego, iż przy nastawionej niższej temperaturze na piecu co nie wypala on całej zawartości pobranego ekogroszku. Pojawiają się w popielniku spieki i grudki niespalonego węgla. Podsumowując, lepiej od razu dom ocieplić i dopiero wówczas dobierać odpowiedni kocioł z podajnikiem.

Na ile lat daje producent pieców gwarancję?

Producent kotłów centralnego ogrzewania z reguły daje gwarancję na 5 lat. Są też takie modele pieców co, które potrafią działać bezawaryjnie nawet 10 lat, pod czym producent się podpisze, dając od razu gwarancję na tak długi okres.

Niemniej jeśli chodzi o piece co 5 klasa, bezwzględnie muszą one być wyprodukowane dopiero od roku 2021. Tylko wówczas będą uznane za odpowiednie dla celów programu “Czyste powietrze”. Bardzo ważne jest też ustalenie, czy zakupiony piec na ekogroszek lub pellet przeszedł odpowiednie kontrole i został objęty wymaganymi certyfikatami. Licencje takie mogą wystawić wyłącznie upoważnione do tego celu instytucje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *