Montaż pieca CO – krok po kroku

Obecne piece do centralnego ogrzewania są w pełni wyposażone w sterownik, wentylator, pompę obiegową, co powoduje, iż osoba montująca kocioł musi mieć uprawnienia elektryczne. Ważne jest także przeszkolenie użytkownika przez fachowca, by użytkownik umiał się tym urządzeniem grzewczym prawidłowo posługiwać. Ważne są też odpowiednie wymiary kotłowni, aby był swobodny dostęp do pieca w celu jego obsługi i konserwacji.

Czego należy wymagać od kotłowni?

Wybranie pomieszczenia na kotłownię jest bardzo ważnym elementem. Ma być ono funkcjonalne, z dużą swobodą ruchów podczas obsługi i konserwacji pieca. Pomieszczenie może być na kondygnacji mieszkalnej bądź w podpiwniczeniu. O stan piwnicy użytkownik musi zadbać z dużą starannością jeszcze przed samą inwestycją w nowy piec.

Osprzęt kotłów zasilany jest prądem o napięciu 230 V, dlatego piec klasy 5 potrzebuje stać w suchym miejscu bez dostępu do wilgoci. Zwłaszcza w piwnicy, która absolutnie nie może przeciekać. Mogłoby to grozić szybką korozją pieca oraz zwarciem instalacji, prowadzącej do groźniejszych awarii.

Jak montowany jest piec 5 klasy?

Fachowiec sprawdza stan techniczny pomieszczenia, w którym ma stanąć piec. Prace wykonuje się od wykonania odpowiedniego fundamentu, na którym ma stanąć kocioł, jeżeli wymaga tego jego konstrukcja. Ustawione urządzenie w odpowiednim miejscu podłącza się do:

  • przewodu dymowego,
  • instalacji grzewczej,
  • instalacji do zbiornika na wodę do kąpieli.

Ważne jest, aby kotły 5 klasy miały zabezpieczenie instalacji przed wzrostem ciśnienia. Pomaga w tym naczynie wzbiorcze umieszczone w górnej (najwyższej) części instalacji. W przypadku nagłego wzrostu temperatury, nadmiar wody zostanie odprowadzony do kanalizacji poprzez rurę przelewową, która jest podłączona do naczynia wzbiorczego.

Ostatnimi czynnościami są podłączenie sterownika oraz pozostałego osprzętu kotła, następnie przepłukanie, wypełnienie wodą i odpowietrzenie instalacji. Każdy serwisant przeszkala użytkownika, by wiedział on, jak ma postępować w trakcie obsługi pieca, jakie paliwo może do niego używać, by nie doszło do zerwania zawleczek itp.

Czy kotły co z podajnikiem wymagają specjalnego traktowania?

Takie kotły to bardzo duża wygoda w obsłudze. Wymaga zdecydowanie rzadszego zaglądania do kotłowni, by załadować piec. Podajnik automatycznie podaje pellet lub ekogroszek i dozuje jego ilość. Jednak konieczne jest stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie do rodzaju paliwa, do jakiego został piec przystosowany. Są piece, w których można palić wymiennie pelletem i ekogroszkiem, ale są także takie, które są wyłącznie przystosowane do jednego rodzaju paliwa.

Istotne są też parametry i wielkość ekogroszku, gdyż nie każdy jego gabaryt będzie się nadawał akurat do danego typu kotła. Każdy producent pieców przedstawia w instrukcji, jaki rodzaj paliwa oraz jakie parametry i gabaryty mogą być używane. Z powodu niestosowania się do zaleceń producenta, użytkownik może doprowadzić do awarii podajnika, zniszczenia zawleczek oraz ślimaka. Naprawa i wymiana zepsutych części będzie musiała być opłacona przez użytkownika, pomimo trwania jeszcze okresu gwarancyjnego.

Kilka porad, jaki kocioł wybrać

Przy wyborze kotła należy sugerować się przede wszystkim tym, aby spełniał wymogi europejskie w sprawie ochrony środowiska przed smogiem z komina, czyli musi posiadać klasę 5. Poza tym należy zwrócić uwagę na jego moc, sposób palenia, a także rodzaj paliwa. Czy są w pełni automatyczne, czy też tylko częściowo. Dom można ogrzewać piecami:

  • z podajnikiem,
  • z buforem ciepła (bez podajnika),
  • kominkami

Z czego kotłami są tylko te 2 pierwsze rodzaje i o nich kilka rad.

Piece z podajnikiem są w pełni zautomatyzowane, w których można palić pelletem lub ekogroszkiem. To mało wymagające kotły centralnego ogrzewania. Zasypywanie podajnika może odbywać się raz na tydzień lub nawet rzadziej. Wymagają wysokiej jakości paliwa z odpowiednimi parametrami i wielkością. Wybór mocy kotła jest zależny od tego, czy budynek jest ocieplony i w jakim stopniu oraz, czy jest duży, czy mały.

Kupować należy piec wystarczający do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Wybieranie pieca 5 klasy o wyższej mocy niż jest to konieczne, będzie generować wyższe koszty w jego eksploatacji. W sezonie grzewczym zużyje się więcej opału, a wytworzone ciepło tylko w części zostanie spożytkowane na ogrzanie domu. Reszta pójdzie w komin.

Dobrym rozwiązaniem są kotły z rurą dymną usytuowaną z dołu urządzenia. Są one zdecydowanie bardziej ekonomiczne, jednak są najdroższe. Najtańsze na rynku to piece z buforem, które muszą mieć dostarczone paliwo ręcznie. Zatem trzeba zachodzić do pieca bardzo często, a podczas srogich zim kilkakrotnie w ciągu dnia. Zaletą tych pieców może być fakt wykorzystania w nich różnego rodzaju paliwa. Zarówno węgla, jak i drewna. Przed jakimkolwiek wyborem warto jest porozmawiać ze specjalistą. Najczęściej wybór pada na znajomych, którzy już wcześniej mieli okazję zainwestować swoje pieniądze w odpowiedni piec, bądź na producentów nowoczesnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *