Jakie piece są ekologiczne?

Wybór odpowiedniego kotła to jedna z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć przy pracach związanych z budową czy remontem domu lub mieszkania. Zaprojektowanie wydajnej i jednocześnie ekonomicznej instalacji grzewczej na pierwszy rzut oka wydaje się być trudnym wyzwaniem, jednak nie jest ono niemożliwe. Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, który wskaże najbardziej efektywne piece, które będą tanie w utrzymaniu a jednocześnie przyjazne środowisku.

Wymiana lub zakup nowego kotła ekologicznego

Priorytetową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę rozglądając się po rynku kotłów jest ustalenie ogrzewanego metrażu. Nie mniej ważna jest klasa kotła. Zgodnie z normą PN-EN 303–5:2012 wyróżnić możemy trzy klasy kotłów. Zaczynając od klasy 3, która jest najniższa, kończąc na klasie 5, która charakteryzuje kotły jako najmniej szkodzące środowisku. Kotły CO oznaczone certyfikatem 5 klasy zgodnie z przyjętymi normami unijnymi spełniają wszystkie wymagania dotyczące emisji spalin i to właśnie na nie powinniśmy zwrócić największą uwagę przeglądając dostępne w sklepach modele.

Do dyspozycji klientów oddawany jest szereg rozwiązań, które umożliwiają niemal bezobsługowe i tanie ogrzanie dowolnej powierzchni. Najczęściej wybierane kotły to między innymi piec na ekogroszek 5 klasy czy kotły na pellet, które sprawdzą się przy określonym metrażu.

Kotły na węgiel lub pellet – co wybrać?

Wśród obecnych posiadaczy, jak i osoby, które dopiero zastanawiają się jaki kocioł wybrać najczęściej pojawiają się pytania o piec na węgiel kamienny. Ze względu na swą popularność i cenę często jest niezastąpionym paliwem. Alternatywą jest pellet, czyli paliwo uzyskiwane z biomasy. To, jakie paliwo wybierzemy do ogrzewania danej przestrzeni zależy także od kotła, jaki wybierzemy. Kocioł na pellet uważany jest za bardziej ekologiczne rozwiązanie ze względu na to, że pellet jest paliwem odnawialnym.

Piec 5 klasa 20 kW na pellet, piec z podajnikiem FENIKS KOMFORT BIO

to jedna z propozycji, która jest godna polecenia dla wybierających tę drugą metodę ogrzewania. Przy pomocy tego kotła 5 klasy bez problemu ogrzejemy nawet do 200 m2 powierzchni, jednocześnie dbając o aspekty ekologiczne dzięki spełnieniu norm emisji PN-EN 303-5. Piec został wyposażony w intuicyjny sterownik przeznaczony do regulacji temperatury dzięki możliwości sterowania pompą CO i CWU. Czytelny ekran graficzny usprawnia proces ręcznej regulacji pieca, a szeroka możliwość konfiguracji pozwala na dopasowanie ustawienia załączania się pieca wtedy, kiedy jest to potrzebne. Piec CO na pellet w naszym sklepie posiada także sprawność energetyczną umożliwiającą bezproblemowe zakwalifikowanie się do 5 klasy, co niesie za sobą szereg zalet dla posiadacza.

Alternatywą do kotłów działających na pellet jest instalacja grzewcza wykorzystująca węgiel kamienny, na przykład ekogroszek. Ekogroszek to paliwo, które charakteryzuje się niską zawartość siarki i jednoczesną wysoką kalorycznością, która zdecydowanie obniża zarówno koszty eksploatacji pieca, samego ogrzewania powierzchni, jak i redukuje emisję spalin. Piec 5 klasa 16 kW na ekogroszek, kocioł z podajnikiem żeliwnym FENIKS KOMFORT EKO pozwoli ogrzać do 160 m2 (w zależności od wybranego wariantu), dzięki czemu sprawdzi się doskonale w domach jednorodzinnych czy większych szeregowcach. Kocioł został wyposażony w układ podający z żeliwnym palnikiem, dzięki czemu dozowanie ekogroszku jest łatwiejsze i bardziej komfortowe. Żeliwny korpus podajnika to gwarancja najwyższej wytrzymałości. Piec 5 klasy został wyposażony w sterownik OXI BORD, który pozwala na efektywne sterowanie pracą układu, obsługę pomp, wykonywanie pomiarów ilości paliwa oraz sterowanie pogodowe. Piec na ekogroszek 5 klasy ma prostą budowę, dzięki czemu można go zainstalować niemal w każdej kotłowni.

Kotły ekologiczne – zadbaj o środowisko

Świadomość właścicieli budynków mieszkalnych w zakresie szkodliwości nieprawidłowych systemów ogrzewania jest coraz większa. Ogrzewanie jest źródłem smogu, dlatego warto, decydując się na konkretny model pieca, który będzie zastosowany w instalacji grzewczej, mieć z tyłu głowy kluczowe parametry, które pozwalają zredukować generowanie szkodliwych substancji. Kotły ekologiczne powinny spełniać, często bardzo restrykcyjne, wymagania norm unijnych takich jak PN-EN 303-5:2012 i ECODESIGN.

Kotły ekologiczne dostępne w naszym sklepie internetowym mają nowoczesną konstrukcję, która umożliwia zwiększoną wydajność poprzez efektywniejsze wykorzystanie energii chemicznej. Nowoczesne technologicznie rozwiązania ograniczają także ilość spalonego paliwa, dzięki czemu mniej szkodliwych substancji przedostaje się do środowiska.

Kotły 5 klasy – projektowane z myślą o środowisku

Kotły 5 klasa jak wspominaliśmy na początku artykułu charakteryzują się wygodą i niemalże bezobsługowym użytkowaniem. Dodając do tego właśnie najwyższą klasę emisji, co przekłada się na czystość spalania oraz wysoką sprawność otrzymamy produkt – inwestycję na wiele lat. Kotly 5 klasy to nowoczesne urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej. Kotły te przystosowane są do najbardziej wydajnej i jednocześnie energooszczędnej pracy. Zgodnie ze swoją klasą mogą emitować do 40 mg/m3 pyłu. Jest to dość restrykcyjne, jednak każdy piec oznaczony klasą piątą spełnia niezbędne normy, dzięki czemu nazywane są piecami ekologicznymi.

Dofinansowanie na kotły ekologiczne

Stając przed wyborem kotła ekologicznego warto jeszcze przed zakupem zorientować się czy na terenie naszego województwa organizowane są programy, w ramach których możemy liczyć na odpowiednią dopłatę. Ekologiczne źródła ciepła są bardzo mocno wspierane, dzięki czemu często przy minimum formalności możemy liczyć na. Program, który w zasięgu ogólnopolskim cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób zastanawiających się nad wyborem instalacji grzewczej jest “Czyste powietrze”, do którego nabór jest cyklicznie organizowany. Program obejmuje dofinansowanie na wymianę starych kotłów na nowoczesne ogrzewanie (dla przykładu kotły klasy 5) spełniające normy związane z emisją smogu. Mogą z niego skorzystać właściciele już stojących domów, a także osoby, które dopiero planują prace projektowe i szukają ekonomicznego źródła ciepła.
Jakie kryteria, zgodnie z normą PN EN303-5:2012, musi spełniać piec, aby zakwalifikować się do otrzymania dofinansowania, które często w znaczący sposób ogranicza własne środki potrzebne na taką inwestycję? Aby dofinansowanie zostało przyznane, piec musi spełnić te cztery warunki:

  • sprawność kotła musi być na poziomie 80% lub wyższym,
  • emisja pyłu nie może przekraczać 125 mg/m³,
  • emisja tlenku węgla nie może przekraczać 1200 mg/m³,
  • zanieczyszczenia organiczne poniżej 75 mg/m³.

Oczywiście im wyższa sprawność urządzenia i im niższe wartości emisji spalin, tym piec jest jeszcze bardziej oszczędny i ekologiczny.

Ekonomiczne i ekologiczne – już nie musisz wybierać

Inwestując w kotły na ekogroszek czy piec co na pellet nie tylko cena jest istotna, ale także parametry oraz wykorzystane technologie umożliwiające ograniczenie szkodliwych produktów spalania. Rozbudowany i przejrzysty system dopłat do wymiany instalacji grzewczej czy szeroka dostępność produktów w sklepie internetowym pozwala wybrać kotły centralnego ogrzewania dopasowane do naszych potrzeb.
Niezależnie więc czy demontujemy stare źródło ogrzewania i chcemy wymienić je na bardziej ekologiczne i ekonomiczne, bądź projektujemy dom od podstaw, warto zdecydować się na konkretny typ ogrzewania. Dzięki przemyślanej decyzji ograniczymy koszty ogrzewania i zapewnimy sobie spokój i komfortową jego obsługę na wiele dobrych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *