Jak tanio i dobrze ogrzać mieszkanie?

Produkowane kotły centralnego ogrzewania muszą być tak skonstruowane, aby mieściły się w 5 klasie. Ich budowa zapewnia maksymalne wykorzystanie paliwa do wytworzenia ciepła. Jednocześnie są ekonomiczne i ekologiczne, tak jak wymaga tego europejska norma antysmogowa. Ważne, aby użytkownik umiejętnie obchodził się z kotłem i używał paliwa zgodnego z zaleceniem producenta.

Jaki kocioł wybrać do domu o powierzchni 100 m2?

Wybranie dobrego kotła 5 klasa z odpowiednią mocą czasami może sprawiać kłopot. Zwłaszcza tym osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z żadnymi piecami. Trzeba zatem wziąć pod uwagę, czy dom jest prawidłowo ocieplony. Gdy nie ma on żadnej izolacji termicznej, warto rozważyć w pierwszej kolejności założenie warstwy otulinowej na ściany budynku.
Gdy dom jest ocieplony, zatrzymuje ciepło w środku. Kocioł na ekogroszek lub pellet może mieć mniejszą moc i wówczas od razu są niższe koszty użytkowania pieca. Dom o powierzchni 100 m2 przy prawidłowym ociepleniu zostanie ogrzany przez piec co z podajnikiem o najmniejszej mocy (10 kW). O takiej mocy może być zarówno piec co na pellet, jak i kocioł 5 klasy na ekogroszek.

Jaki kocioł na ekogroszek ma największą sprawność?

Największą sprawność mają te kotły co z podajnikiem, do których używa się wysokiej jakości paliwo oraz gdy piece do centralnego ogrzewania serwisuje się 2 razy do roku (przed okresem grzewczym i tuż po nim). Dużo zależy również od starannego nastawienia parametrów pracy kotłów 5 klasy.

Bywa, iż zakupiony piec ekogroszek, pomimo swej odpowiedniej mocy spala więcej paliwa, niż powinien. Dzieje się tak wówczas, gdy użytkownik nie zakupi takiego ekogroszku, jakiego zaleca producent pieców. Złej jakości paliwo wymusza większej jego podaży i staje się nieekonomiczny. Ma dużą spiekalność, nie wypala się do popiołu, zostawiając w palenisku bryły.

Inną przyczyną nieekonomiczności pieca 5 klasy może być nieprawidłowe ustawienie parametrów kotła. Bardzo ważne jest, aby piec z podajnikiem miał prawidłowo nastawione funkcje poboru paliwa:

  • częstotliwość cykli podaży ekogroszku (tryb pracy oraz podtrzymania)
  • siłę nadmuchu
  • częstotliwość nadmuchu.

Jeżeli kocioł klasa 5 ma źle ustawiony cykl podaży ekogroszku do komory spalania, wówczas paliwo nie będzie spalać się do końca. Będzie wymiatany do popielnika zbyt szybko. Zawsze sprawny piec na ekogroszek z podajnikiem i dobrze ustawiony za pierwszym razem przez eksperta pozwoli na ekonomiczne użytkowanie kotła co.

Jaki ekogroszek wybrać, by zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, należy postarać się do kotłów na ekogroszek o paliwo najwyższej jakości. Pomimo iż jego cena jest znacznie wyższa od ekogroszku o mniejszej kaloryczności, to w całym cyklu grzewczym okaże się tańszy.
Ekogroszek o złej jakości jest słabiej oczyszczony z niepalnych cząstek. Worek takiego ekogroszku może zawierać pył i miał, zupełnie nienadający się do kotłów z podajnikiem.

Dużo również zależy od tego, czy ekogroszek jest suchy, czy wilgotny. Ten drugi gorzej się pali. Zwykle grudki wysokiej jakości ekogroszku mają:

  • bardzo niską spiekalność,
  • wysoką kaloryczność,
  • niską zawartość popiołu,
  • średnicę grudki 5-25 mm,
  • pozbawiony miału i pyłu.

Jaki kocioł na pellet da sobie radę z ostrą zimą?

Każdy piec klasy 5 świetnie poradzi sobie z nawet najostrzejszą zimą, bez względu na to, czy to będzie kocioł 5 klasy na ekogroszek, czy pellet. Do nieocieplonego domu należy wstawić piec o wyższej mocy aniżeli do ocieplonego. Aby w domu było ciepło podczas najsilniejszych mrozów, należy ustawić prawidłowo temperaturę (tę najwyższa i njaniższą), aby w domu panowały odpowiednio komfortowe warunki dla każdego z domowników.

Inteligentny program kotłów pellet przypilnuje, aby piec był w fazie pracy tak długo, aż nagrzeje się woda w zbiorniku do odpowiedniej temperatury. Gdy to nastąpi, piec przejdzie w fazę podtrzymania. Oznacza to, iż będzie dostarczać pellet tylko od czasu do czasu, by woda nie zagotowała się, ani zbytnio nie ochłodziła.

W trybie podtrzymania podawanie paliwa będzie trwało rzadziej i tak długo, aż temp. wody obniży się do zadanej minimalnej wartości. Wówczas znów się załączy faza pierwsza, czyli częstsze podawanie paliwa, by podgrzać wodę do maksimum.

Czy piec na pellet i ekogroszek mogą palić paliwo wymiennie?

Odpowiadając jednym zdaniem na zadane pytanie – niestety, nie mogą. Jeżeli użytkownikowi zależy na tym, aby system grzewczy był jak najtańszy, musi przestrzegać wymogów producenta. Jeżeli jest kocioł 5 klasy na ekogroszek, powinno się w nim palić wyłącznie ekogroszkiem. To samo dotyczy kotła na pellet, do którego należy używać wyłącznie paliwo drzewne.

Zapobiegnie to niepotrzebnym awariom i zastojom pieca w najmniej oczekiwanych momentach. Należy podkreślić, iż kotły 5 klasy w zależności od tego, czy są z przeznaczeniem na pellet, czy ekogroszek, mają zupełnie inny ruszt. Inne są otwory, a także materiał, z którego są wykonane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *