Jak konserwować piec na CO po okresie grzewczym?

Bez względu na rodzaj posiadanego systemu, nie czekaj, aż wykorzystywany przez lata piec się zepsuje, aby finalnie przeprowadzić samodzielną konserwację. Zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem w zakresie konserwacji pieca będzie zapobieganie możliwym problemom. Czysty, dobrze wyregulowany piec CO pozwoli Tobie przede wszystkim dłużej cieszyć się z jego wykorzystania, a także zaoszczędzić sporo pieniędzy na paliwie przy jednoczesnym przedłużeniu żywotności pieca.

Czy warto samodzielnie konserwować piec CO?

Jak często należy czyścić piec co klasy 5 i inne? To pytanie, które zadaje sobie z całą pewnością każdy świadomy posiadacz pieca, który chce przedłużyć jego żywotność, głównie ze względów ekonomicznych. Zanim nadejdą chłodne jesienne noce i dni należy umówić się na coroczną konserwację pieca wykonaną przez profesjonalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Bez corocznego czyszczenia i kontroli instalacja CO może szybko się zużyć i w najgorszym wypadku przestać działać.

Ile kosztuje czyszczenie pieca? Coroczne serwisowanie jest stosunkowo tanie, dlatego nie warto odkładać zatrudniania specjalisty, który poradzi sobie z tym zadaniem. Zazwyczaj za standardowy przegląd instalacji CO zapłacimy od 100 do 200 złotych. Jest to bardzo niska stawka, zwłaszcza w porównaniu z ceną nowego pieca, a więc jak widać nie opłaca się oszczędzać na częstym sprawdzaniu i konserwacji.

Jak samodzielnie przeprowadzić czyszczenie pieca CO?

W kilku krokach przedstawimy jak samodzielnie przeprowadzić konserwację pieca CO jeszcze przed nadejściem chłodniejszych dni.

Krok 1 – Zamykanie systemu instalacji CO
Przed corocznym czyszczeniem pieca zaleca się wyłączyć zasilanie elektryczne i dopływ paliwa do instalacji. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa. Przełącznik najczęściej można znaleźć w pobliżu samego pieca. Zwróć uwagę na lokalizację przełączników także na wypadek ewentualnego wycieku lub pożaru.

Krok 2 – Przystąpienie do czyszczenia komory spalania w piecu CO
W komorze spalania paliwo miesza się z powietrzem i jest zapalane, wytwarzając ciepło – a także sadzę, parę wodną, ​​dwutlenek węgla. Nagromadzenie sadzy może spowodować korozję ścian komory oraz dalsze uszkodzenia. Warto zeskrobać nagromadzoną sadzę za pomocą małej drucianej szczotki, którą można kupić w praktycznie każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Następnie usuwamy resztki, które opadły na dno komory odkurzaczem przemysłowym. Warto także sprawdzić, skoro już jesteśmy niemalże w komorze pieca, ewentualne ubytki czy ślady korozji, które mogą się pojawiać.

Zewnętrzna część pieca powinna być czysta, a otaczająca go powierzchnia wolna od kurzu, zabrudzeń czy gruzu i niepotrzebnych przedmiotów. W zależności od tego, gdzie na terenie gospodarstwa domowego znajduje się piec (najczęściej jest to piwnica), nie powinno być żadnych zagraconych ani łatwopalnych przedmiotów.

Krok 3 – Inspekcja rury spalinowej
Należy także sprawdzić to co znajduje się na zewnątrz komory spalania, czyli rurę spalinową. Warto sprawdzić rurę pod kątem jej szczelności – czy nie ma dziur, z których mógłby wyciekać tlenek węgla, szczególnie w miejscu styku rury z piecem. Niewielkich rozmiarów otwory można załatać taśmą, jednak skorodowane przewody spalinowe należy już wymienić. Każde, nawet niewielkie uszkodzenie warto jest skonsultować z profesjonalistami, którzy będą w stanie ocenić czy przypadkiem element nie kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany.

Krok 4 – Wymiana filtra oleju
Filtr oleju, który wykorzystywany jest w piecach olejowych ma za zadanie zapobiegać zatykaniu dyszy palnika olejowego przez niewielkie zanieczyszczenia. To z kolei mogłoby doprowadzić do przerwania zapłonu, którego następstwem byłoby wyłączenie systemu. W takiej sytuacji najpierw należy zamknąć zawór oleju, a następnie wyjąć stary filtr i wymienić go na nowym. Zużyty, stary filtr należy odpowiednio posegregować do odpadów niebezpiecznych.

Krok 5 – Wymiana filtra powietrza
Filtr powietrza to podstawa. Powinien być wymieniany nie rzadziej niż raz do roku. Każdy właściciel domu może łatwo zmienić filtr na własną rękę, oszczędzając tym samym sporo pieniędzy.

Początek jesieni, czyli miesiące, gdzie już powoli na zewnątrz zaczyna się robić chłodniej to doskonały czas dla właścicieli gospodarstw domowych na usunięcie sadzy, wymianę filtrów i ogólne wyczyszczenie instalacji CO. Wszystko to zmniejsza wydajność pieca, co poniekąd może zmusić posiadaczy pieców do ponoszenia znacznie większych kosztów ogrzania mieszkania. Czysta instalacja CO to także pewność ograniczenia zanieczyszczeń w powietrzu do minimum.

Musisz zdawać sobie sprawę także z tego, iż istnieje bardzo znacząca różnica między typami pieców wymagających konserwacji. Piece elektryczne są często droższe i zużywają duże ilości energii, więc mogą być uważane za mniej opłacalne. Jednak są one również o wiele mniej problematyczne i wymagają o wiele prostszej konserwacji. Z kolei piece gazowe są dobrze znane ze swojej efektywności, która uzależniona jest między innymi od stopnia konserwacji pieca poza sezonem i w jego trakcie. Instalacje CO wymagają bardziej regularnej, rutynowej konserwacji – co rok, bądź półtora roku, w celu zagwarantowania wydłużonej żywotności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *