Jak i na jaką temperaturę najlepiej ustawić temperaturę pieca i sterownika?

Brak kontrolowania temperatury pieca może spowodować awarię (wybuch pieca, zagotowanie wody w kaloryferach itp.) Obecne kotły centralnego ogrzewania są bezpieczne, ponieważ same pilnują temperatury, dzięki zamontowanemu sterownikowi. Podawane paliwo z podajnika jest automatycznie dozowane i nigdy ustawiona temperatura nie zostanie przekroczona. Zadaniem użytkownika jest ustawienie na komputerze pieca temperaturę w przedziale 50-70 stopni Celsjusza, a przy kaloryferach około 19-20 stopni.

Jaki kocioł wybrać, by pilnował odpowiedniej temperatury pomieszczeń?

Zgodnie z wymogami europejskimi każdy piec klasy 5 musi być w pełni zautomatyzowany. Dotyczy to również kontrolowanego poboru paliwa i utrzymywania ustawionej temperatury. Służą do tego regulatory temperatury, a czuwają nad nimi czujniki. Przy piecach domowych wystarczy czujnik w zakresie -50o do +70o C. Regulację temperatury wody oraz procesu spalania zapisuje się na komputerowym sterowniku zamontowanym przy piecu co z podajnikiem na paliwo stałe, a także przy innych kotłach 5 klasy.

Do ogrzewania domu warto wybrać piec z podajnikiem. Należy zwrócić uwagę na moc pieca. Lepiej wstawić piec o nieco niższej mocy niż konieczna, aniżeli o większej. W tym drugim przypadku będą duże straty w paliwie, gdyż piec potrzebuje na rozruch dużo więcej pelletu czy ekogroszku niż w istocie go potrzeba na ogrzanie całego domu.

Nastawianie temperatury pieca 5 klasy i sterownika – jak to zrobić?

Jeżeli piec co 5 klasy jest w pełni zautomatyzowany i sam podaje do komory spalania paliwo, w komputerowym sterowniku będzie dodatkowa opcja ustawiania pieca, czyli tzw. częstotliwość podawania paliwa. Do ustawiania parametrów służą odpowiednie przyciski. Zwiększanie liczb następuje przy wciśnięciu klawisza z oznaczeniem + (plus), natomiast zmniejszanie klawiszem – (minus). Do wyszukiwania konkretnych komunikatów służy trzeci przycisk, zwykle umieszczony między plusem i minusem. Wciskając go i przytrzymując, kolejno będą wyświetlać poszczególne się komunikaty.

Ustawianie kotłów co z podajnikiem zaczyna się od ustalenia częstotliwości podawania paliwa. W tym celu należy wcisnąć środkowy przycisk do momentu wyświetlenia się komunikatu “rozpalanie kotła”. Pojawią się terminy: “podajnik” oraz “pauza”.  Przy pierwszym ustala się czas, jak często ma być podawane paliwo do paleniska (np. 10-15 sekund). Pauza sugeruje czas między jednym a drugim podrzuceniem ekogroszku lub pelletu (np. 35-45 sekund).

Następnie kocioł klasa 5 musi zostać zaprogramowany na ilość obrotów dmuchawy (limit) np. 60-65%. Podtrzymanie 8 minut, czas przedmuchu 25-30 sekund. Podtrzymanie dawka- 10s, opcja: Krotność podaj 1. Nastawa temp. zaworu np. 40 stopni, data, godzina, wyjście z menu nastaw. Powyższe parametry odgrywają bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o poprawne funkcjonowanie kotła, dlatego należy zastosować się do zaleceń producenta jeszcze przed pierwszym użyciem kotła. Nastawianie temperatury pieca 5 klasy i sterownika to jednak intuicyjny proces, kiedy wiemy co robić.

W trybie serwisowym nastawić należy dwa parametry:

  • temp. włączenia pompy c.o. na co najmniej 40o C
  • temp. wyłączenia kotła co na 30o C

Dalej jest histereza:

  • temp. kotła 3o C
  • temp. CWU 4o C

Ochrona podajnika- zostawić “włączona”.

Każde ustawienie należy zatwierdzić strzałką. Pierwsze uruchomienie pieca wykonuje producent pieców. Fachowiec, który zakłada piec w domu klienta, przeprowadza z odbiorcą szkolenie obsługi pieca. W tym także ustawianie temperatury na piecu i w sterowniku. Kiedy kolejne uruchomienie i prawidłowa konfiguracja sterownika okaże się zbyt dużym wyzwaniem należy skontaktować się z producentem, bądź firmą odpowiedzialną za prace serwisowe.

Jakie dodatkowe sterowniki do CO?

W każdym pomieszczeniu, do którego ma być dostarczone ciepło z pieca do centralnego ogrzewania, powinien być termostat przy kaloryferach z pokrętłem regulującym temperaturę w danym pomieszczeniu. Można też zaopatrzyć się w regulator pogodowy. Urządzenie to składa się z czujnika umieszczonego na zewnątrz budynku oraz sterownika w pomieszczeniu. Ten regulator kotła wyliczy straty ciepła i określi pożądaną temperaturę wody grzewczej.

Sterownik pilnuje, aby nie nastąpiło wychłodzenie w domu, gdy za oknem spadnie temperatura o kilka stopni. W momencie pojawienia się niższej temperatury na zewnątrz budynku sterownik natychmiast podnosi temperaturę w kotle co. Jeżeli dom jest nieocieplony, monter sterownika pogodowego skoryguje parametry w górę, a jeżeli budynek jest solidnie ocieplony, korekcja zostanie przesunięta w dół.

Czy do każdej korekcji sterownika należy wzywać fachowca?

Fachowca wzywamy do awarii lub gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z ustawieniem konkretnych parametrów. Zwykle jednak szkolenie podczas pierwszego podłączania pieca powinno wystarczyć. Do każdego pieca z podajnikiem i dodatkowych sterowników zawsze dołączona jest instrukcja obsługi. Zawarte są w niej wszelkie wskazówki dotyczące ustawiania i korekcji sterowników i prawidłowej obsługi kotłów co.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *