Jak czyścić piec na pellet?

Wiosna i lato to idealny czas na przygotowanie naszego pieca na nadchodzący sezon grzewczy, który potrwa kilka miesięcy. Niezależnie czy posiadasz piec na pellet czy na ekogroszek, powinieneś podjąć się niezbędnych prac konserwacyjnych, dzięki którym użytkowanie pieca będzie bezpieczne i co najważniejsze ekonomiczne. Na co należy zwrócić uwagę podczas czyszczenia kotła na pellet i jak wykonać tę czynność jak należy? Sprawdź nasze wskazówki!

Piec na pellet jako alternatywa do ekogroszku

Pellet czyli paliwo odnawialne jest doskonałą alternatywą do ekogroszku. Jeśli posiadasz kocioł 5 klasy na pellet z pewnością wiesz, jakie są największe zalety ogrzewania domu w ten sposób. Pellet jako wysokokaloryczne paliwo charakteryzuje się kalorycznością na poziomie 19 MJ/kg, niższą szkodliwością dla środowiska dzięki wytwarzania z surowców odnawialnych oraz niską zawartością produkowanego popiołu z procesu spalania. Nie ulega wątpliwości, że wymagający mieszkańcy coraz częściej inwestują w zaawansowane piece 5 klasy na pellet, skoro są gwarancją większej oszczędności na ogrzewaniu i szerokiej dostępności paliwa. Jednak aby uzyskać jak największą sprawność i realnie poczuć niższe koszty za zużycie paliwa, należy okresowo sprawdzać piec, przestrzegając kilku zasad.

Przygotowanie kotła na sezon grzewczy

W Polsce tak naprawdę sezon grzewczy kończy się w marcu, bądź w kwietniu, w zależności od panujących na zewnątrz temperatur. Można więc powiedzieć, że przez większość czasu w roku piec będzie uruchomiony, podgrzewając wodę, bądź też ogrzewając cały dom. W trakcie trwania sezonu grzewczego często nie ma już czasu, aby naprawiać piec czy też dokładnie go wyczyścić, więc niezwykle istotne jest zakończenie prac eksploatacyjnych na długo przed rozpoczęciem ponownego ogrzewania paliwem. Przygotowanie kotła na sezon grzewczy to czynność, która powinna zostać przeprowadzona przynajmniej raz w roku, bądź tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Kiedy wykorzystujesz piec 5 klasy na pellet do podgrzewania wody przez cały rok, powinieneś przeprowadzać czynności serwisowe nawet dwa razy do roku! W drugim przypadku kontrolę warto przeprowadzić pod koniec maja, bądź na początku czerwca oraz drugi raz, pod koniec września. Systematyczna eksploatacja to gwarancja, że piec będzie służył przez wiele lat bez jakiejkolwiek poważnej awarii. Co ważne jeśli chodzi o samo ogrzewanie, w okresie zimowym nie zalecane jest wykonywanie przerw w działaniu pieca. Mogą one powodować późniejsze komplikacje związane między innymi z zamarzaniem wody znajdującej się w instalacji, co w konsekwencji może prowadzić do niedrożności instalacji.

Jak często należy czyścić piec na pellet?

Kiedy przeprowadzić remont pieca, bądź jego gruntowne sprawdzenie przedstawiliśmy powyżej. Jednak nie należy zapominać o czynnościach, jakie należy podejmować znacznie częściej. Te jednak nie wymagają poświęcenia aż tyle czasu i ponoszenia kosztów, aby stanowiły problem dla użytkownika. Nowi użytkownicy kotła na pellet z całą pewnością zainteresują się poniższą listą czynności, jakie należy przeprowadzać regularnie. Piec na pellet i ekogroszek to dwa zupełnie inne rozwiązania dostępne na rynku, dlatego warto, abyś zapoznał się z podstawowymi czynnościami, które powinieneś systematycznie wykonywać. Poznaj prace konserwacyjne jakie należy przeprowadzić częściej niż raz czy dwa razy w roku mając piec na pellet.

 • usuwanie popiołu
  popiół to pozostałość po procesie spalania pelletu. Przynajmniej raz w tygodniu warto zajrzeć do zasobnika na popiół, opróżnić go, a produkt wtórny umieścić w przeznaczonym do tego pojemniku. Co ciekawe, popiół można następnie wykorzystać jako nawóz do roślin czy w kompostowniku. Popielnik w nowoczesnych kotłach 5 klasy wyposażony jest w dedykowaną szufladę, która upraszcza proces usuwania nadmiaru popiołu.
 • ilość paliwa w piecu
  Kotły na pellet dostępne w naszym sklepie internetowym posiadają zbiornik na paliwa umieszczony nad podajnikiem ślimakowym. Zbiornik paliwa dla większego komfortu i zagwarantowania wyższej trwałości zbudowany został z blachy stalowej. Mimo nowoczesnego sterownika dołączonego do pieca, który umożliwia praktycznie bezobsługowe działanie pieca, warto samodzielnie raz na jakiś czas kontrolować stan paliwa.
  Podczas trwania sezonu grzewczego kocioł pracuje w sposób ciągły. Wymaga go zwrócenia szczególnej uwagi na okresowe uzupełnianie zbiornika w wysokojakościowy pellet o odpowiedniej kaloryczności. W odróżnieniu od pieców na ekogroszek, gdzie paliwo można uzupełniać rzadziej, na przykład raz w tygodniu, w przypadku pelletu zaleca się uzupełnianie paliwa co około 3 dni. Wszystko zależy oczywiście od pożądanej temperatury, jaką chcesz uzyskać. Im większa, tym zapotrzebowanie na paliwo będzie wyższe.
 • kontrola instalacji rur podających i zrzutowych
  Zgodnie z zaleceniami producentów pieców, nie należy użytkować kotła przy niskim poziomie wody, która prowadzona jest w instalacji. Minimalny poziom zawsze określony będzie w instrukcji dołączonej do wybranego modelu kotła.
 • ogólne sprawdzenie czystości kotła
  Nie tylko kocioł, ale także kotłownia powinna zostać odpowiednio zagospodarowana oraz przystosowana do pracy pieca. Grubość warstwy, jaką stanowią zanieczyszczenia związane z funkcjonowaniem pieca nie powinna być wyższa niż 3 mm. Systematycznie należy także czyścić wentylator oraz sterownik w celu zapobiegania osiadania kurzu.
  Co ważne, wszystkie zaplanowane czynności, jakie chcesz przeprowadzić należy przeprowadzić przy wyłączonym urządzeniu i przy całkowitym odłączeniu od prądu.

Wybór nowoczesnego pieca 5 klasy to większy komfort na co dzień

Pellet ze względu na swoją cenę oraz bardzo dobre parametry z powodzeniem wykorzystywany jest jako paliwo w nowoczesnych kotłach 5 klasy. Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od niedawna, posiadacze starszych kotłów klasy 4 i niższej powinni do końca 2022 roku wymienić piec na model wyżej. To kluczowy moment, aby zastanowić się nad zaletami nowoczesnych kotłów na pellet. Nasz sklep internetowy dostarcza najwyższej jakości, rozbudowane technologicznie rozwiązania, co potwierdzają nasi zadowoleni klienci. Kotły 5 klasy na pellet charakteryzują się wysoką sprawnością oraz ekonomicznym działaniem. Jeśli poszukujesz nowego kotła, który zagwarantuje Tobie o wiele większy komfort na co dzień postaw na sprawdzoną markę. Jakie zalety wyróżniają się jeśli mowa o nowoczesnych piecach na ekogroszek? Są to przede wszystkim:

 • możliwość ogrzania niemal dowolnej przestrzeni,
 • intuicyjna obsługa dzięki dołączonemu sterownikowi oraz panelowi z wyświetlaczem LCD,
 • możliwość wybrania obiegu grzewczego,
 • sygnalizacja alarmowa wbudowana w regulatorze,
 • poważne podejście do środowiska – kotły dopasowane są do norm, które dzisiaj obowiązują,
 • sprawność kotłów ponad 92% to gwarancja niższych kosztów ogrzewania

Nasz sklep do kotłów dołącza niezbędne certyfikaty, dzięki którym zakup będziesz traktował jako doskonałą inwestycję we własny komfort. Należy pamiętać o tym, że wszelkie zalecenia odnośnie czyszczenia kotłów są wskazywane przez producenta w dołączonej instrukcji. Przed pierwszym uruchomieniem pieca należy dokładnie zapoznać się z dokumentem, aby zarówno dowiedzieć się jak działają poszczególne funkcje, jak i zaplanować przyszłe prace konserwacyjne, które są niezbędne do utrzymania kotła w dobrym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *