Czym jest program czyste powietrze?

Program Czyste Powietrze wychodzi naprzeciw tym, którzy mają stare kotły centralnego ogrzewania niezgodne z obecnymi normami. Wszystkie piece poniżej klasy 5 i bez ecodesignu powinny być wymienione. Aby użytkownikom to ułatwić, wprowadzono program z dotacjami, które mogą obniżyć koszty zakupu pieca co 5 klasy. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, czy w drodze jest doprowadzony gaz. Wówczas dotacja obejmie wyłącznie zakup nowego pieca na gaz lub na pompę ciepła albo piec elektryczny.

Jaki kocioł na pellet może zostać objęty programem czyste powietrze?

Okazuje się, że nie każdy piec co na pellet może zostać zakwalifikowany do dotacji. Kupując piec klasy 5, warto zwrócić uwagę na posiadane przez kocioł certyfikaty. Muszą one zostać nie tylko nadane, ale także potwierdzone przez specjalnie do tego celu powołane instytuty badawcze. Istotne jest również przyjrzenie się wyposażeniu kotła co. Chodzi tu o dodatkowy ruszt, dzięki któremu można palić innym paliwem niż tylko pellet.

W sytuacji, gdy dodatkowy ruszt istnieje i jest wpisany w karcie wyposażenia kotła, dotacja nie zostanie przyznana. Podobna rzecz dotyczy kotłów na ekogroszek. Wszystkie kotły 5 klasy muszą mieć tylko jeden niewymienny ruszt, z przeznaczeniem wyłącznie na jeden konkretny rodzaj paliwa (albo na pellet, albo na ekogroszek).

Reasumując tylko zakup pieca wyłącznie na pellet lub na ekogroszek, bez zapasowego rusztu może zostać objęty dotacją z Programu Czyste Powietrze. O dotację można się ubiegać, gdy beneficjent kupi uniwersalny piec na pellet i ekogroszek łącznie, ale będzie on opatrzony wszystkimi wymaganymi certyfikatami i informacją z Instytutu Badawczego potwierdzającego autentyczność certyfikatów.

Jest jeszcze jeden haczyk w tym programie, mianowicie taki, iż dom wybudowany po 15 maja 2020 roku dyskwalifikuje nabyty kocioł na ekogroszek lub pellet na skorzystanie z dotacji z programu czyste powietrze. Zatem, jeżeli wybudowany dom zostanie oddany do użytku po tej dacie, dotacja się nie należy.

Ile można dostać zwrotu pieniędzy za piec co 5 klasy?

Od 15 maja 2020 roku można otrzymać zwrot faktycznie poniesionych kosztów za zakup pieca do 6 000 zł, ale kwota nie może przekroczyć 30% faktycznej ceny. Takie przepisy mają kotły pellet drzewny. Dotacja wzrośnie z dniem 1 lipca 2021 roku do 45% kosztów właściwych pieca co na pellet. W liczbach najwyższa kwota, jaka może zostać oddana to 9 000 zł. Kominki na pellet z płaszczem wodnym zostały pozbawione możliwości skorzystania z dotacji.

Dotacja z programu czyste powietrze przewidziana jest także na kotły z podajnikiem automatycznym na ekogroszek. Wnioskując o dotację z Programu, należy wypełnić stosowne załączniki, w których oświadcza się o nie zajęciu konta bankowego przez np. komornika. Ważne jest też oświadczenie, iż nie otrzymało się dotacji na cel zakupu pieca co z podajnikiem z innego źródła. Chyba że to dodatkowe dofinansowanie było bardzo niskie. W takim przypadku należy podać kwotę, jaką się uzyskało.

Bardzo istotne jest, by przy demontowaniu starego pieca mieć dokumentację w postaci zdjęć pochodzących z jego rozbiórki. Jest to konieczne, gdyż w żadnym wypadku stary piec nie może stać obok nowego, gdyż będzie brak wiarygodności, iż tylko ten nowy piec z podajnikiem na ekogroszek będzie użytkowany. Jak widać kwestie formalne są niezwykle istotne, ale na pewno warto jest o nie zadbać, gdy w grę wchodzi spora oszczędność.

Czy warto czekać na wymianę pieca do centralnego ogrzewania do 1 lipca 2021 roku?

Po 1 lipca 2021 r. dotacja, by wymienić piec ekogroszek na kocioł z podajnikiem, będzie wyższa o 15%, ale jaka jest gwarancja, że piece w dalszym ciągu będą mieć tę samą cenę, co teraz? Jeżeli wzrosną koszty produkcji, automatycznie producent pieców będzie musiał podnieść cenę końcową swego produktu.

W parze za dofinansowaniem wymiany kotła 5 klasy idą także dodatkowe finansowe wsparcia w ramach Programu Czyste Powietrze. Są to np. dotacje do wymiany nieszczelnej stolarki okiennej, ocieplenie budynku, czy wymiany drzwi zewnętrznych. Wszystko to sprzyja ekologii, dlatego warto dotrzeć do źródła i postarać się o bardziej szczegółowe informacje, dotyczące indywidualnego problemu beneficjenta. Aby otrzymać dotację należy złożyć niezbędne dokumenty i przygotować wniosek, dlatego często przyszli posiadacze nowych kotłów decydują się na pomoc z zewnątrz.

Co dają nowe kotły 5 klasa z ecodesignem?

Wymieniając stary piec niespełniający wymogów europejskich na nowy piec ekogroszek lub pellet z pełnym designem i certyfikatami, wpływa się na polepszenie jakości powietrza w atmosferze. Sprzyja to poprawie nie tylko powietrza do oddychania przez ludzi i zwierzęta, ale także rośliny lepiej rosną oraz nie są zanieczyszczane pyłem, jaki wydobywa się podczas spalania nieekologicznych paliw w piecach poniżej klasy 5. Dodatkowa dotacja z programu czyste powietrze to bardzo dogodne rozwiązanie dla wszystkich osób, które zarówno chcą wymienić swój piec na nowszy model, ale jednocześnie nie wydawać na tę inwestycję ogromnych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *