Czy ekogroszek jest naprawdę eko?

Jedną z podstawowych kwestii podczas wyboru paliwa do ogrzewania gospodarstwa domowego jest oszczędność oraz wpływ na środowisko. Niemniejsze znaczenie ma posiadanie specjalnie przystosowanego pieca, który w znacznym stopniu może ograniczyć ilość generowanych spalin i szkodliwych substancji. Czy stosowanie ekogroszku jest rozwiązaniem problemów z jakością powietrza w naszym kraju?

Zacznijmy od podstaw czyli czym jest ekogroszek?

Aby dowiedzieć się, czy ekogroszek jest paliwem, które jest ekologiczne warto zacząć od podstaw. Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Swoje zastosowanie ma przede wszystkim w gospodarstwach domowych, gdzie jest podstawowym produktem służącym do ogrzewania powierzchni. Możliwość składowania na zewnątrz, wysoka wydajność czy niska cena to tylko niektóre z zalet ekogroszku, które przemawiają za zakupem tego paliwa oraz są dodatkową motywacją do zakupu niskoemisyjnego kotła, który powinien być podstawową inwestycją.

Najważniejsze parametry ekogroszku to:

  • wysoka kaloryczność i wydajność

Wartość opałowa ekogroszku waha się w przedziale 23-25 MJ na kilogram. Oznacza to, że z jednego kilograma ekogroszku można dostarczyć częściej więcej ciepła niż z innych odmian węgla stosowanych do ogrzewania

  • niska zawartość siarki i popiołu

Niska zawartość wyżej wymienionych składników przyczynia się do większej wydajności paliwa.

  • ekogroszek stosowany jest w niskoemisyjnych kotłach

Ekogroszek stosowany jest w piecach niskoemisyjnych, które wyposażone są w podajnik paliwa. Im wyższa sprawność wybranego pieca, tym mniej szkodliwy jest efekt spalania i większa wydajność.

Podsumowując, ekogroszek charakteryzuje się odpowiednimi właściwościami opałowymi, zwłaszcza kiedy do jego spalania wykorzystuje się piece z podajnikiem, co w znaczącym stopniu redukuje emisję zanieczyszczeń. O czym należy wspomnieć mówiąc o zaletach tego paliwa to to, że pozyskuje się z węgla kamiennego, który ma ograniczone zasoby na Świecie. Jest to niemałe obciążenie dla środowiska, jednak wcale nie umniejsza roli ekogroszku i jego ekologicznych właściwości.

Ekogroszek a smog

Smog jest szkodliwym efektem spalania i powstaje w wyniku obecności w atmosferze tlenków siarki oraz tlenków azotu. 

Ekogroszek nie niweluje spalin, jednak poprzez zastosowanie odpowiedniego kotła na ekogroszek można je w znaczącym stopniu ograniczyć podczas ogrzewania domu. Proces spalania ekogroszku, podobnie jak innego paliwa, także wiąże się z zanieczyszczeniami, jednak jeśli chodzi o piece nie można ich uniknąć, a jedynie postarać się o choćby minimalne ograniczenie. Paliwo produkowane z węgla kamiennego czy brunatnego jest uznawane za paliwo ekologiczne, które staje na wysokości zadania jeśli chodzi o spełnienie rygorystycznych norm i uchwał antysmogowych, które ustanawiane są przez poszczególne województwa. 

Ekogroszek dzięki niskiej zawartości siarki odznacza się także znacznie bardziej korzystnym dla środowiska składem spalin. W odróżnieniu od pozostałych paliw opałowych, spalin powstaje zdecydowanie mniej, z kolei większa część opału przekształca się w energię cieplną, a zdecydowanie mniejsza ulatnia się do środowiska w postaci spalin.

Ekogroszek jako jedyna słuszna alternatywa?

Dyskusje na temat ekologicznego aspektu korzystania z ekogroszku w sieci nie milkną. Fora dyskusyjne czy tematyczne grupy w mediach społecznościowych przepełnione są pytaniami początkujących oraz odpowiedziami tych bardziej doświadczonych na temat wpływu ekogroszku na nasze środowisko. Polacy są coraz bardziej świadomi konieczności zainwestowania w najlepsze jakościowo paliwo, które będzie przede wszystkim krokiem w przyszłość. Zaraz obok przemyśleń na temat wydajności paliwa i ceny pojawiają się kwestie wpływu na otaczający Świat. 

Badania prowadzone przez zewnętrzne portale ogłoszeniowe pokazują, iż w 2018 roku ekogroszkiem zainteresowanych było ponad 50% osób, które stały przed wyborem opału do ogrzewania. 30% z kolei to osoby zainteresowane pelletem drzewnym. Pozostali ankietowani wybierali węgiel kamienny. Z powyższych danych można wywnioskować, że Polacy przesiadają się masowo na ekogroszek z różnych powodów – przeważnie ekonomicznych, co po drodze dobrze wpływa także na środowisko. To samo badanie pokazało także powody, dla których wybieramy poszczególne paliwo. Poszukując paliwa opałowego potencjalni klienci w głównej mierze bazują na cenie – aż 67% kupujących. Dla prawie połowy kupujących liczy się ekologia, jednak trendy te z roku na rok zmieniają się na lepsze. Osoby, które posiadają piec na pellet i ekogroszek bez problemu mogą spróbować palenia samym ekogroszkiem. W przypadku planowania ogrzewania nowego domu, od razu warto postawić na piec klasy 5 na paliwo, które wybierzemy. 

Wybierając ekogroszek, który uważany jest za najbardziej ekologiczną alternatywę ogrzewania domu nie sposób zapomnieć o dedykowanym kotle, który charakteryzować się będzie wysoką sprawnością. Połączenie ekogroszku od sprawdzonego dostawcy oraz kotła z podajnikiem z całą pewnością przyczyni się do większej oszczędności. Nie tylko pieniędzy, ale i otaczającego środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *