Jaki kocioł na pellet?

Kotły na pellet polecane są osobom, którym zależy na wysokiej efektywności energetycznej, łatwej obsłudze pieca, czystej kotłowni i przede wszystkim niskiej emisji zanieczyszczeń. Żeby jednak uzyskać w pełni ekologiczny system grzewczy, należy dobrać odpowiedni piec. Jaki kocioł na pellet wybrać? Oto kilka parametrów, którymi warto się sugerować.

Funkcjonalność

To jaki kocioł wybrać, zależy od jego docelowej funkcjonalności. Istnieje kilka rodzajów kotłów na pellet.

  • Piec na pellet jednofunkcyjny – służy do zasilania instalacji grzewczej, ogrzeje wszystkie pomieszczenia, jednak nie będzie w stanie ogrzać wody.
  • Piec na pellet z zasobnikiem C.W.U – zasobnik ciepłej wody sprawia, że piec jest w stanie ogrzać również wodę użytkową.
  • Piec na pellet z wbudowanym zasobnikiem – to uniwersalne urządzenie grzewcze, do którego nie trzeba dokupywać osobnego zasobnika.
  • Piec na pellet z podajnikiem – podajnik dostarcza paliwo do kotła w sposób automatyczny, co znacznie ułatwia jego obsługę. Ten typ pieca polecany jest szczególnie osobom, które posiadają kotłownie o małym metrażu.

Certyfikaty

Przy wyborze kotła na pellet warto sugerować się uzyskanymi przez dany produkt certyfikatami. Tylko kotły z certyfikatem ”klasy 5” i “ECODESIGN” dają pewność zgodności produktu z najnowszymi obowiązującymi normami odnośnie ochrony środowiska. Certyfikaty poświadczają niską emisję CO2, oraz pyłów do atmosfery. Kotły nie spełniające tych norm, będą systematycznie wycofane ze sprzedaży. Warto mieć tego świadomość przed zakupem urządzenia. Oszczędność wynikająca z zakupu pieca bez certyfikatu z pewnością odbije się na naszej kieszeni w przyszłości, kiedy będziemy musieli obowiązkowo wymienić go na nowszy model. Warto nadmienić, że zakup certyfikowanego pieca uprawnia do uzyskania dofinansowania na zmianę lub modernizację systemu ogrzewania, nawet do 80% wartości brutto!

Budowa kotła

Wybierając odpowiedni kocioł na pellet należy sugerować się również bezpieczeństwem. Dobrze, aby piec wykonany był z dobrej jakości materiałów np. wysokogatunkowej stali lub blachy atestowanej. Oprócz typu surowca należy zwrócić uwagę na ogólną budowę pieca. Proste konstrukcje umożliwiają łatwe i szybkie czyszczenie. Ograniczona ilość spawanych elementów gwarantuje natomiast niezawodność i bezawaryjne eksploatowanie kotła, co przekłada się również na jego dłuższą żywotność. W tym miejscu warto nadmienić, że kotły spełniające wymogi ekoprojektu wyposażone są w automatyczne zapalarki i samoczyszczące się palniki, które mają wpływ na jeszcze lepszy efekt spalania.

Wybór odpowiedniego kotła na pellet powinien uwzględniać również sterownik, który będzie gwarantował bezawaryjną pracę urządzenia. Najlepiej taki, którego obsługa będzie intuicyjna i umożliwi zdalne sterowanie kotłem np. za pomocą mobilnej aplikacji. Bardzo ważne, aby kocioł wyposażony był w systemy zabezpieczające np. do gaszenia płomieni lub takie, które chronią przed przedostaniem się ognia do zasobnika z opałem. Przy wyborze pieca na pellet warto skorzystać z oferty firm, które umożliwiają indywidualną konfigurację poszczególnych części urządzenia. W kotłach Woźny drzwi zasypowe, wyjście spalin, króćce powrotu, króćce zasilania oraz spust wody dostosowywane są wg preferencji Klienta.

Wymiary kotła

Kolejnym parametrem na który trzeba zwrócić uwagę, jest wielkość pieca. Kocioł na pellet to świetne rozwiązanie dla właścicieli kotłowni o wymiarach minimum 2×3 m. W pomieszczeniu powinien zmieścić się kocioł ze zbiornikiem paliwa oraz (jeśli istnieje potrzeba) zasobnikiem c.w.u. Wokół nich powinno znaleźć się trochę wolnego miejsca, które zapewni swobodny dostęp do sprzętu. Jeśli kotłownia jest zbyt mała, żeby pomieścić duży zasobnik, można wykorzystać pneumatyczny podajnik, który transportuje pelety na odległość.

Choć kotły na pellet są stosunkowo duże, nowa technologia sprawiła, że producenci są w stanie dostarczyć kotły o niestandardowych, bardzo wąskich wymiarach. Przed wyborem odpowiedniego kotła na pellet warto upewnić się również, co do konkretnej średnicy komina, aby urządzenie mogło swobodnie z nim współpracować.

Moc

Parametrem, który znacznie zawęzi wybór kotła na pellet jest kwestia ilości ciepła, które będzie potrzebne do ogrzania domu. W przypadku nowych domów (wybudowanych po 2009 r.) informację tę można sprawdzić w świadectwie charakterystyki energetycznej. W przypadku starszego budownictwa lub zagubienia dokumentów zapotrzebowanie na energię należy wyliczyć samodzielnie. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, czy w budynku zrobiono termoizolację. Jeśli tak, należy przyjąć, że zapotrzebowanie budynku na energię wynosi około 80 W na każdy metr kwadratowy. Jeśli termoizolacja nie była przeprowadzona, przyjmuje się, że zapotrzebowanie wynosi ok. 100 W mocy.

W przypadku domów zgodnych z zasadami nowego budownictwa wartość ta wynosi 60 W. Kolejnym krokiem w obliczeniach jest pomnożenie zapotrzebowanie przez metraż budynku (np. 80 W x 110 m2 = 8800). Otrzymany wynik należy podzielić przez 1000, dzięki czemu otrzymamy moc wyrażoną w kW (8800 W /1000 = 8kW). W przypadku zakupu dwufunkcyjnego kotła na pellet do otrzymanej wartości należy doliczyć również moc potrzebną do ogrzania wody. W zależności od zapotrzebowania powinna wynieść ok. 3-4 kW (8 kW + 4 kW = 12 kW).

Wydajność

Warto zaznaczyć, że błędne wybranie mocy kotła np. z dużym zapasem spowoduje, że kocioł będzie pracował z małą sprawnością w bardzo niskim zakresie mocy. To z kolei przełoży się na dużo większe ilości spalanego opału i ryzyko szybkiego zniszczenia pieca. Ponadto warto wiedzieć, że moc kotła jest związana bezpośrednio z jego ceną. Koszt zakupu kotła jest tym wyższy, im wyższa jest jego moc. Dlatego jeśli nie będziecie mieć Państwo pewności odnośnie otrzymanego wyniku, służymy pomocą telefoniczną. Dla ułatwienia informacje na temat mocy i ogrzewanego metrażu zamieściliśmy również w opisach naszych kotłów. Koszty związanie z użytkowaniem pieca można ograniczyć również poprzez wybór kotła, który charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością wynoszącą 92%!

Podajnik

Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze odpowiedniego kotła na pellet jest podajnik, który znacznie ułatwia obsługę kotła. Podajnik służy do przekazywania i dozowania paliwa do komory spalania. Zaletą kotłów na pellet jest łatwa obsługa i brak konieczności ciągłego dorzucania. Jednorazowy zasyp paliwa sprawia, że kocioł może działać od 30 godzin do nawet 5 dni.

Jaki piec na pellet z podajnikiem wybrać?

Najlepiej taki, który posiada podajnik ślimakowy lub specjalny podajnik pneumatyczny (umożliwiający transport opału na dużą odległość) oraz nieruchomy ruszt. Piec o takiej budowie sprawia, że paliwo jest zsypywane od góry, a wydmuchiwanie spalin jest wspomagane znajdującym się przy palniku wentylatorem. Podajniki mogą być wykonane w całości z żeliwa lub stopu stali i żeliwa. Podajniki żeliwne są odporne na korozję, mają dużą powierzchnię odbioru ciepła i charakteryzują się długą żywotnością. Do zalet stalowo-żeliwnych podajników można natomiast zaliczyć lekką konstrukcją, odporność na uderzenia i zmiany ciśnień oraz stosunkowo niską ceną.

Jak widać, odpowiedź na pytanie “Jaki kocioł na pellet wybrać?” nie jest krótka i jednoznaczna. Dlatego zakup odpowiedniego kotła warto poprzedzić rzetelną analizą, w której pomoże opracowany przez nas konfigurator kotłów.