Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?

Wysoka wydajność i efektywność energetyczna oraz przyjazność dla środowiska sprawiły, że ekogroszek jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych. W związku z tym, na rynku pojawia się coraz więcej kotłów zasilanych tym rodzajem paliwa. Na co zwracać uwagę podczas kupna takiego pieca? Jaki kocioł na ekogroszek wybrać? Już odpowiadamy.

Zgodność z obowiązującymi normami

Jedną z największych zalet kotłów na ekogroszek jest niska emisja spalin. Dlatego wybierając kocioł na ekogroszek warto sugerować się uzyskanymi przez dany produkt certyfikatami. Tylko kotły certyfikatem ”klasy 5” i “Ecodesign” dają pewność zgodności produktu z najnowszymi obowiązującymi normami. Zakup kotła niższej klasy lub kotła bez jej oznaczenia jest obecnie zakazane i wiąże się z koniecznością zapłacenia grzywny. Kotły na ekogroszek 5 klasy to obecnie najnowsze i najbardziej wydajne urządzenia na rynku. (Kotły klasy 5 spalają 5 razy mniej zanieczyszczeń niż kotły klasy 1!). Są dostępne w tradycyjnej wersji, ale mogą być również całkowicie zautomatyzowane, dzięki czemu nie wymagają długotrwałego stania przy kotle. Jaki więc piec na ekogroszek 5 klasy wybrać?

Moc

Parametrem, który znacznie zawęzi wybór kotła na ekogroszek jest kwestia ilości ciepła, które będzie potrzebne do ogrzania domu. W przypadku nowych domów (wybudowanych po 2009 r.) informację tę można sprawdzić w świadectwie charakterystyki energetycznej. W przypadku starszego budownictwa lub zagubienia dokumentów zapotrzebowanie na energię należy wyliczyć samodzielnie. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, czy w budynku zrobiono termoizolację. Jeśli tak, należy przyjąć, że zapotrzebowanie budynku na energię wynosi około 80 W na każdy metr kwadratowy. Jeśli termoizolacja nie była przeprowadzona, przyjmuje się, że zapotrzebowanie wynosi ok. 100 W mocy.

W przypadku domów zgodnych z zasadami nowego budownictwa wartość ta wynosi 60 W. Kolejnym krokiem w obliczeniach jest pomnożenie zapotrzebowanie przez metraż budynku (np. 80 W x 110 m2 = 8800). Otrzymany wynik należy podzielić przez 1000, dzięki czemu otrzymamy moc wyrażoną w kW (8800 W /1000 = 8kW). W przypadku zakupu dwufunkcyjnego kotła na ekogroszek do otrzymanej wartości należy doliczyć również moc potrzebną do ogrzania wody. W zależności od zapotrzebowania powinna wynieść ok. 3-4 kW (8 kW + 4 kW = 12 kW). Warto zaznaczyć, że błędne wybranie mocy kotła np. z dużym zapasem spowoduje, że kocioł będzie pracował
z małą sprawnością w bardzo niskim zakresie mocy. To z kolei przełoży się na dużo większe ilości spalanego opału i ryzyko szybkiego zniszczenia pieca. Ponadto warto wiedzieć, że moc kotła jest związana bezpośrednio z jego ceną. Koszt zakupu kotła jest tym wyższy, im wyższa jest jego moc. Dlatego jeśli nie będziecie mieć Państwo pewności odnośnie otrzymanego wyniku, służymy pomocą telefoniczną. Dla ułatwienia informacje na temat mocy i ogrzewanego metrażu zamieściliśmy również w opisach naszych kotłów.

Podajnik

Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze odpowiedniego kotła na ekogroszek jest podajnik, który znacznie ułatwia obsługę kotła. Podajnik służy do przekazywania i dozowania paliwa do komory spalania. Zaletą kotłów z podajnikiem jest to, że są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu oszczędzają energię i czas potrzebny do załadowania kotła. W rezultacie wizyty w kotłowni ograniczone są do minimum. Dobrej jakości podajniki są w stanie utrzymać ciepło nawet przez kilka dni, dzięki czemu załadunek może odbywać się nawet rzadziej niż raz na tydzień.

Jaki piec na ekogroszek z podajnikiem wybrać?

Istnieją dwa rodzaje podajników: tłokowy i najpopularniejszy ślimakowy. Różnią się między sobą sposobem załadunku opału oraz wydajnością. Podajnik tłokowy ma mniejsze opory przy podawaniu paliwa, jego zaletą jest też duża bezawaryjność. Podajnik ślimakowy pozwala z kolei w pełni regulować czas podawania paliwa i szczegółowo ustawiać parametry spalania. Warto też wspomnieć o rodzaju materiału z którego wykonany został podajnik. Zrobiony z żeliwa charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję wodną, długą żywotność materiału (do 25 lat) oraz dużą powierzchnią odbioru ciepła. Z kolei podajnik stalowo-żeliwny jest lekki, stosunkowo tani i odporny na uderzenia oraz zmiany ciśnień.

Sterownik

Sterowanie pracą kotła możliwe jest za pomocą sterownika. Istnieją dwa typy sterowników – dwustawowe i automatyczne. Pierwszy pozwala na dowolne ustawienie generowanego ciepła, co może mieć wpływ na wydajniejsze i bardziej oszczędne wykorzystanie ekogroszku. Jednak obsługa kotła za pomocą sterownika dwustawowego wymaga wiedzy i doświadczenia w pracy z kotłem. Dlatego dla większości osób lepszym rozwiązaniem będzie zakup automatycznego sterownika, który umożliwia określenie konkretnych parametrów spalania m.in. wartość uzyskiwanej temperatury, czy ilość dostępnego powietrza. Podstawowa wersja takiego sterownika umożliwia sterowanie pompami CO oraz CWU. W przypadku rozbudowanego obiegu grzewczego warto rozejrzeć się za urządzeniem pozwalającym na sterowanie większą ilością funkcji.

Jaki piec na ekogroszek ze sterownikiem wybrać?

Najlepiej taki, którego obsługa będzie intuicyjna. Dobrej jakości sterownik powinien też umożliwiać zdalne sterowanie np. za pomocą mobilnej aplikacji.

Palnik

Ta część kotła określa rodzaj paliwa, którym można palić w piecu. Rodzaj palnika powinien być dostosowany do opału zimowego oraz mocy pieca. Oznacza to, że jeszcze przed wyborem palnika należy zdecydować się na rodzaj stosowanego paliwa. Jeśli będzie nim tylko ekogroszek, należy zakupić piec z tzw. retortą fajkową. Warto zwrócić również uwagę na gatunek ekogroszku, ten o dużej spiekalności wymaga już pieca z palnikiem żeliwnym. Spalanie dodatkowego opału w postaci drewna, czy miału węglowego umożliwi z kolei palnik rynnowy. Niezależnie od rodzaju, każdy dobrej jakości palnik powinien chronić przed cofaniem się płomienia.

Inne parametry

Sprawność cieplna – wększa sprawność oznacza większą wydajność pieca. Dobrej jakości urządzenia charakteryzują się sprawnością na poziomie powyżej 80%. Sprawność naszych kotłów wynosi ponad 90%!

Temperatura – zakres temperatury pracy efektywnego pieca powinien wynosić od 50 do 100°C.
Rodzaj wymiennika – kotły z wymiennikiem poziomym są wyższe, ale też trudniejsze w czyszczeniu niż te z wymiennikiem pionowym.

Serwis i gwarancja – dobrej jakości piece odznaczają się minimum 5-letnią gwarancją i profesjonalną usługą serwisową.

Sprawność cieplna – wększa sprawność oznacza większą wydajność pieca. Dobrej jakości urządzenia charakteryzują się sprawnością na poziomie powyżej 80%. Sprawność naszych kotłów wynosi ponad 90%!

Temperatura – zakres temperatury pracy efektywnego pieca powinien wynosić od 50 do 100°C. Rodzaj wymiennikakotły z wymiennikiem poziomym są wyższe, ale też trudniejsze w czyszczeniu niż te z wymiennikiem pionowym.

Serwis i gwarancja –
dobrej jakości piece odznaczają się minimum 5-letnią gwarancją i profesjonalną usługą serwisową.

Jak widać, odpowiedź na pytanie “Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?” nie jest jednoznaczna. Dlatego zakup odpowiedniego kotła warto poprzedzić rzetelną analizą, w której pomoże opracowany przez nas konfigurator kotłów.