Jaki piec do centralnego ogrzewania wybrać?

Normy są coraz ostrzejsze pod względem emisji spalin do atmosfery poprzez piece CO. Każdy producent uwzględnia te zaostrzenia i na rynek wychodzą kotły grzewcze z ecodesignem. Uwzględniona jest także wygoda użytkownika, by obsługa pieca schodziła do minimalnej konieczności i była jak najbardziej bezpieczna. Dostępne są dwa rodzaje pieców, różniące się zastosowanym paliwem, którym jest pellet lub ekogroszek, każdy o różnych właściwościach.

Jaki kocioł na pellet nadaje się do domu jednorodzinnego?

Na uwagę zasługują kotły 5 klasa z dolnym wylotem spalin. Taki układ pozwala na dłuższe krążenie gorących spalin w obrębie urządzenia. Dzięki temu dłużej podtrzymane jest ciepło w nośniku (wodzie). Na zewnątrz wydostają się spaliny o niższej temperaturze niż przy piecach z górnym wylotem. Dolny charakteryzuje się mniejszą średnicą aniżeli ten drugi typ wylotu. Zastanawiając się nad tym jaki kocioł na pellet nadaje się do domu jednorodzinnego warto wziąć na etapie zakupu pod uwagę kilka aspektów oraz zwrócić uwagę na parametry urządzeń, które jasno określane są na stronach internetowych producentów, bądź też w sklepach internetowym. To daje pewność, że dobrany piec spełni wszystkie oczekiwania i przez wiele lat będzie gwarantował przede wszystkim bezpieczną pracę, przy minimalnym wysiłku włożonym w jego eksploatację.

Przy wyborze pieca do ogrzania domu należy kierować się wymaganymi normami i funkcjonalnością, zabezpieczeniami oraz ecodesignem. Kotły 5 klasy posiadają normę o symbolu PN-EN 303-5:2021 i jest ona wytłoczona lub naklejona  w widocznym miejscu na piecu.

Ważne jest także przyjrzenie się mocy pieca na pellet. W zależności od wymaganych wielkości powierzchni do ogrzania moc pieca będzie inna. Mierzona jest w kilowatach. Aby dobrać odpowiednią moc kotła, należy pomnożyć metry kwadratowe powierzchni do ogrzania przez wysokość pomieszczeń, a wynik pomnożyć przez 60. Wynik iloczynu da nam moc, jaką piec powinien dysponować.

Czym się kierować kupując kocioł 5 klasy na pellet?

Kupując piec, należy zwrócić uwagę na wiele czynników składowych. Są to:

– starannie wykonane detale,

– seryjna produkcja (zawsze wszystkie części idealnie do siebie pasują),

– odpowiednie zabezpieczenia chroniące użytkownika przed niebezpieczeństwem, a piec przed awariami,

– szczelność pieca (brak ulatniania się do pomieszczenia spalin),

– ładowanie pelletu przez użytkownika jest proste i niemęczące,

– możliwość zwiększenia pojemności zasobnika na pellet za pomocą dodania nadbudowy lub dostawić podajnik ślimakowy,

– całkowita automatyzacja,

– czyszczenie jest proste i szybkie,

– izolacja ciepła,

– praca urządzenia jest cicha.

Jak dbać o kotły 5 klasy?

Do każdego pieca na pellet jest dołączona instrukcja. Urządzenie grzewcze będzie pracować bez zarzutu, jeżeli użytkownik ściśle zastosuje się do pouczeń zawartych w instrukcji. Ważne jest, by dbać o odzysk temperatury poprzez utrzymywanie w należytej czystości stymulatorów. Wystarczy pociągnąć za dźwignie do góry i opuścić. Czynność powtórzyć kilkakrotnie.

Oprócz tego kotły wymagają regularnego opróżniania popielnika i czyszczenia popiołu z zawirowaczy. Do tego celu wystarczy zwyczajna szczotka zmiotka lub odkurzacz, który idealnie wszystko wyczyści. Wyświetlacz musi być zawsze przetarty, by wszystkie informacje były widoczne. Pomieszczenie, w którym stoi piec wystarczy zamieść, a piec i rurki oraz przewody wytrzeć z kurzu.

Czy sposób palenia w piecach na pellet 5 klasy wpływa na jego rodzaj?

Piece na pellet mają podobny sposób rozpalania i jest on w pełni automatyczny. Obecność użytkownika potrzebna jest tylko po to, by wsypać pellet do zasobnika, zamknąć szczelnie drzwiczki od paleniska i zaraz potem drzwi zewnętrzne. Na koniec należy piec zaprogramować na wyświetlaczu. Automatyczna zapalarka roznieci płomień, a podaż granulatu będzie równomierna, nad którą czuwa automatyka.

Wytworzone ciepło powinno zostać spożytkowane wyłącznie do ogrzania nośnika, czyli zanim padnie decyzja zakupu pieca, winno się sprawdzić jego izolację. Piec klasy 5 na pellet powinien mieć pełną izolację:

– w drzwiach zewnętrznych,

– po bokach,

– górna pokrywa najlepiej z wernikulikiem,

– drzwiczki do komory paleniskowej z wernikulikiem.

Co się stanie, gdy użyjemy nieodpowiedniego paliwa do pieca na pellet?

Jeżeli zakupiony piec jest przeznaczony wyłącznie na pellet, użycie innego paliwa grozi awarią pieca. W żadnym wypadku nie należy wsypywać do zasobnika ekogroszku zamiast sprasowanych granulek drzewnych. Jedyne co można stosować wymiennie to rodzaj użytych drobin drzewnych w granulacie, czyli mogą to być granulki z wiór, zrębków lub trocin. Najkorzystniejszy jest granulat sosnowy, mający naturalne bardzo mocne spoiwo, którym jest lignina.

Nowoczesny piec co na pellet to wygoda i bezpieczeństwo. W razie potrzeby zawsze warto zasięgnąć porady fachowca, który dopomoże w wyborze pieca odpowiedniego do wielkości posiadanego domu oraz sprawdzi wszelkie parametry, normy i wyposażenie. Piece 5 klasy są tak skonstruowane, by mogła je obsługiwać nawet tzw. słaba płeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *